Izvjestitelj Europskog parlamenta (EP) za Srbiju Tonino Picula izjavio je kako nema ničeg izvanrednog u vezi s dolaskom delegacije EP-a u Srbiju, ocijenivši da predsjednik Aleksandar Vučić odbija dijalog o europskoj budućnosti svoje zemlje, dok u Srbiji traju prijepori o posjetu europarlamentaraca.
Izvjestitelj EP-a Tonino Picula u izjavi agenciji FoNet naveo je da je o dolasku delegacije EP-a diplomatsko predstavništvo Srbije u Bruxellesu uredno obaviješteno, a na programu je radila i Delegacija Europske unije u Beogradu.
- Mislim da je puno veći problem to što predsjednik Aleksandar Vučić odbija doći na sastanke o politici proširenja EU-a i stanju pregovaračkog procesa sa Srbijom i kada ga pozovu na njih, rekao je Picula.
Prema njegovim riječima, Vučić je vrlo otvoreno odbio dijalog o europskoj budućnosti zapadnog Balkana i Srbije, kao što je to bio slučaj sa summitom EU - zapadni Balkan nedavno u Bruxellesu, na kojem je odbio sudjelovati.
- Ne znam koji to sugovornici iz EU-a uopće odgovaraju političkom vrhu Srbije. Ne žele stalnog izvjestitelja za Srbiju, delegaciju EP-a, čak ni svoje stranačke partnere iz EPP-a, koji su dio delegacije. Kako uopće misle voditi smisleni dijalog o putu Srbije prema članstvu u EU-u ako na taj način smanjuju krug sugovornika iz tog istog EU-a, upitao je Picula.
Naglasio je da cilj dolaska delegacije EP-a ostaje nepromijenjen, bez obzira na to što bi razgovori s najodgovornijim političarima za stanje u zemlji bitno pridonijeli sadržaju misije.
EP želi izravno čuti kako Srbija vidi izlaz iz političke krize
Picula je naglasio da je Europski parlament institucija EU-a koja ima važnu ulogu za ulazak neke zemlje kandidata u EU i da EP mora ratificirati pristupni ugovor buduće članice Unije, dodavši da EP sustavno prati stanje pregovora, ali i opće stanje u zemlji kandidatu.
- Budući da Srbija sada već dulje prolazi kroz turbulentno razdoblje, Europski parlament želi izravno čuti kako ključni politički i društveni akteri vide ne samo situaciju, nego i moguća rješenja krize, rekao je Picula.
Zbog toga je planirano da se, osim s političarima, delegacija EP-a sastane i s predstavnicima medija, civilnog društva i akademske zajednice.
Srbija kasni u procesu pristupanja Uniji, iako je počela pregovore prije više od 10 godina, a trenutačno je u zastoju i bez otvorenih novih pregovaračkih poglavlja klastera već gotovo tri godine.
Europska komisija u posljednja dva izvješća upozorila je da nema željenog napretka u ključnim područjima - vladavini prava i reformi pravosuđa, uz kontinuiran politički pritisak na sudstvo i tužiteljstvo, nazadovanje u području slobode izražavanja i medijskih sloboda te u borbi protiv korupcije.