Početak samita APEC-a pokvarila Sj. Koreja testiranjem ICBM

18.11.2022.

09:13

Autor: T.V./HRT/Hina

Čelnici azijsko-pacifičkih zemalja okupili su u Bangkoku

Čelnici azijsko-pacifičkih zemalja okupili su u Bangkoku

Foto: Athit Perawongmetha / REUTERS

Čelnici azijsko-pacifičkih zemalja okupili su se u petak u Bangkoku na samitu o ekonomskim izazovima, no razgovore je pokvarila Sjeverna Koreja testiranjem ICBM-a, a policija je suzavcem rastjerala prosvjednike.

Američka potpredsjednica Kamala Harris sazvala je sastanak s liderima Australije, Japana, Južne Koreje, Kanade i Novog Zelanda na rubu samita zemalja članica Azijsko pacifičke ekonomske suradnje (APEC) kako bi razgovarali o sjevernokorejskom lansiranju interkontinentalne balističke raketa koja je pala blizu Japana.

Dužnosnik zadužen za sigurnost samita rekao je daje policija gumenim metcima rastjerala oko 350 tajlandskih antivladinih prosvjednika s kojima se sukobila nekih 10 kilometara od mjesta održavanja samita u Bangkoku.

Domaćin samita premijer Prayuth Chan-ocha s Tajalnda, ranije je pozvao sudionike da učine napore u cilju postizanja održivog rasta i razvoja nakon ekonomskih i društvenih izazova s kojima su bili suočeni - od pandemije covid-19, klimatskih promjena do geopolitičkih nesuglasica.

- Više ne možemo živjeti zajedno kao do sada. Moramo prilagoditi našu perspektivu, način života i način poslovanja, rekao je obraćajući se sudionicima među kojima su Kamala Harris i kineski predsjednik Xi Jinping.

Savez APEC uspostavljen radi promicanja gospodarske integracije, danas okuplja 21 zemlju koje zajedno čine 38 posto svjetskog stanovništva i 62 posto BDP-a u svijetu te 48 posto globalne trgovine.

Prayuth u obraćanju nije spomenuo sjevernokorejsku raketu koja je, prema riječima japanskih dužnosnika, pala 200 kilometara od Japana te ima dovoljno dometa da dosegne kopno Sjedinjenih Država.

Japanski premijer Fumio Kishida, koji sudjeluje na samitu APEC-a, rekao je novinarima da Sjeverna Koreja "provocira učestalošću kakva dosad nije viđena".

Sastanak APEC-a treći je samit u regiji u ovom tjednu.

Samit jugoistočne Azije koji uključuje Kinu, Japan i Sjedinjene Države održan je u Kambodži, a prije njega samit skupine G20 (najsnažnijih 20 gospodarstava) završen je na indonezijskom otoku Baliju. Tim su sastancima dominirali rat u Ukrajini i napetosti zbog Tajvana i Korejskog poluotoka.

Prosvjednici koji uobičajeno prate ovakve sastanke na vrhu pozivaju lidere da se pozabave sigurnošću hrane, da zauzdaju inflaciju, učine više u borbi protiv klimatskih promjena i na zaštiti ljudskih prava.

Protuvladini prosvjednici sukobili su se s policijom pošto su pokušali prevrnuti policijsko vozilo oblijepljeno posterima Prayutha i Xija. Videosnimke na društvenim mrežama pokazuju prosvjednike koji pokušavaju prevrnuti vozilo, a policija sa štitovima tuče ih štapovima.

Policija je objavila da je gumenim metcima rastjerala aktiviste te da je privela 10 osoba.

Pružiti nadu

Tajlandski ministar vanjskih poslova Don Pramudwinai rekao je u četvrtak da se samit APEC-a događa na prekretnici kada je svijet suočen s višestrukim rizicima.

- Zato se APEC ove godine mora izdići iznad tih izazova i družiti svijetu nadu, izjavio je.

Kineski predsjednik Xi upozorio je da u regiji nije vrijeme za napetosti iz hladnog rata između Pekinga i Washingtona te da područje Azije i Pacifika nije ničije dvorište i ne smije postati arena za rivalstvo velikih sila.

- Nikakav pokušaj izazivanja novog hladnog rata neće dopustiti ni narod niti do dopušta ovo vrijeme, objavio je Xi u pisanoj izjavi za samit.

Odnosi između dviju najvećih ekonomija na svijetu otežani su zadnjih godinama nizom sporova - od carina, statusa Tajvana, odbjeglog otoka čiju neovisnost Kina ne priznaje, optužbi za krađu intelektualnog vlasništva, gušenja autonomije Hong Konga te razmirica u Južnom kineskom moru.

Potpredsjednica Harris treba posjetiti otoke Palwan u utorak u Južnom kineskom moru koji leže blizu otočja Spratly. Kina je u toj zoni izgradila umjetne otoke kako bi izgradila luku i aerodrom, a na ta područja pravo polažu i Brunej, Malezija, Filipini, Tajvan i Vijetnam.

Na sastanku G20 zemlje sudionice jednoglasno su prihvatile deklaraciju osude rata u Ukrajini u kojoj priznaju da neke zemlje imaju različito mišljenje.

Rusija je članica i G20 i APEC-a no predsjednik Vladimir Putin odlučio je ne sudjelovati na samitaima te će ga u Bangkoku predstavljati zamjenik premijera Andrej Belousov.

Članice APEC-a su Australija, Brunej, Kanada, Čile, Hong Kong, Indonezija, Japan, Južna Koreja, Malezija, Meksiko, Novi Zeland, Papua Nova Gvineja, Peru, Filipini, Rusija, Singapur, Kineski Taipei, Tajland, Sjedinjene Države i Vijetnam.

Poseban gost na samitu je francuski predsjednik Emmanuel Macron.

Xi je održao sastanak s japanskim premijerom Kishidom u Bangkoku što je bio prvi takav sastanak između lidera Kine i Japana u gotovo tri godine.

Sastanak je održan nakon napetosti na Baliju kada je Xi otvoreno, a što su snimile kamere, kritizirao kanadskog premijera Justina Trudeaua jer je objavio sadržaj razgovora koji su njih dvojica održali u četiri oka. Trudeau svoju zemlju predstavlja i u Bangkoku.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!