Olujne kiše nastavile su u utorak padati na istočnoj australskoj obali. U Sydneyju je tisućama građana naređeno da napuste svoje domove nakon što je vodostaj rijeka brzo porastao iznad opasnih razina.
05.07.2022.
08:32
Autor: V.G./Hina/HRT
Olujne kiše nastavile su u utorak padati na istočnoj australskoj obali. U Sydneyju je tisućama građana naređeno da napuste svoje domove nakon što je vodostaj rijeka brzo porastao iznad opasnih razina.
Oko 50.000 stanovnika Novog Južnog Walesa, većina u zapadnim predgrađima Sydneyja, dobilo je naredbu za evakuaciju ili su upozoreni da bi mogli biti evakuirani, priopćile su vlasti.
U ponedjeljak je takvim uputama bilo obuhvaćeno 30.000 ljudi.
- Ovaj događaj daleko je od završetka, rekao je novinarima premijer Novog Južnog Walesa Dominic Perrottet.
- Gdje god bili, budite oprezni kada se vozite našim cestama. Još uvijek postoje znatni rizici od iznenadnih poplava.
Premijer Anthony Albanese, koji se u utorak vratio u Australiju nakon jednotjednog putovanja Europom, rekao je da će u srijedu obići pogođena područja zajedno s Perrottetom.
Savezna vlada proglasila je stanje prirodne katastrofe pomažući stanovnicima pogođenim poplavama da dobiju hitnu financijsku potporu.
Oluja zbog koje je u tri dana na nekim područjima palo kiše koliko inače padne u godinu dana - vjerojatno će popustiti u Sydneyju od utorka, objavio je Državni meteorološki zavod (BoM).
Ali rizik od poplava mogao bi biti aktualan još cijeli tjedan jer je većina riječnih sljevova bila blizu maksimalnog kapaciteta i prije ovih poplava.
U nekim je regijama od subote palo 800 mm kiše. Prosječna godišnja količina oborina u Australiji je oko 500 mm.
Na nekoliko poplavljenih mjesta predviđa se i da bi mogli puhati vjetrovi i do 90 km na sat, što povećava rizik od pada drveća i dalekovoda.
Velike poplave pogodile su i Windsor na zapadu Sydneyja, što je treća i najteža poplava ove godine na tom području, prema Meteorološkom uredu.
Snimke na društvenim mrežama pokazale su potopljene ceste i mostove te ekipe za hitne slučajeve kako spašavaju ljude iz vozila.
Nigel Myron, stanovnik Windsora, rekao je da je pripremio čamac na napuhavanje za eventualnu evakuaciju.
- Na kraju dana što možete učiniti? Što je tu je, poplave dođu i prođu, a mi obnavljamo, rekao je Myron za televiziju ABC.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora