Pregled svijeta: Turbulentna 2022.

27.12.2022.

19:58

Autor: Alenka Marina/Dnevnik/P.F./HRT

Svijet u 2022.

Svijet u 2022.

Foto: Ilustracija / Shutterstock

Na izmaku smo 2022., za svijet iznimno turbulentne godine prepune izazova. Obilježila ju je ruska agresija na Ukrajinu i dramatične posljedice koje je ta odluka Vladimira Putina donijela za cijeli svijet: energetsku krizu, inflaciju i gospodarsku neizvjesnost. Pamtit ćemo je i kao godinu sve većeg broja vremenskih ekstrema kao još jedno upozorenje što nam donose klimatske promjene.

Da 2022. nećemo pamtiti po dobru, bilo je jasno već u siječnju. U Ženevi su propali pregovori SAD-a i Rusije koja je tražila goleme sigurnosne ustupke.

- Potrebno je osigurati da Ukrajina nikada, ali nikada ne postane članica NATO-a, rekao je 10. siječma Sergej Rjabkov, zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova.

Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisuje dekret o priznanju okupiranih ukrajinskih regija Doneck i Luhansk kao neovisnih entiteta. Diplomacija se pokazuje jalovom u rješavanju spora.

- Odlučio sam provesti posebnu vojnu operaciju, objavio je 24. veljače ruski predsjednik.

Napadi na stambene zgrade u Kijevu i Harkivu uvod su u rat kakav Europa ne pamti desetljećima.

Val međunarodnih sankcija ne zaustavlja ruske napade. No rat ne ide kako je planirao Kremlj.

Ruska vojska povukla se iz kijevskih predgrađa i iza sebe ostavila brona zvjerstva.

- Znamo za tisuće ubijenih i mučenih ljudi, odsječenih udova, silovanih žena, ubijene djece. To je genocid, rekao je 4. travnja ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron pobijedio je svoju suparnicu, desničarku Marine Le Pen i osigurao još jedan mandat.

- Ne, nemojte nikomu zviždati, jer više nisam kandidat jedne stranke nego predsjednik svih, izjavio je Macron 24. travnja.

Masovna ubojstva i ove godine u SAD-u. Od njih nisu bili izuzeti ni najmlađi.

- Ideja da 18-godišnjak može ući u trgovinu s oružjem i kupiti dvije jurišne puške, pogrešna je. Što će ti, za ime Boga, oružje osim da nekoga ubiješ?, pitao je maerički predsjednik Joe Biden, 24. svibnja.

Potom 30 država članica NATO-a potpisuje protokol o pristupanju Finske i Švedske.

- Ovo je povijesni dan za Finsku, Švedsku, NATO i za euroatlantsku sigurnost, rekao je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg 5. srpnja ove godine.

Europska komisija upozorava članice da se pripreme na štednju i hladnu zimu.

- Rusija nas ucjenjuje. Upotrebljava energiju kao oružje i, stoga, Europa mora biti spremna za potpunu obustavu isporuke ruskog plina, istaknula je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen 20. srpnja. 

Sredinom srpnja potpisan je sporazum o deblokadi izvoza žitarica iz crnomorskih luka. Njegov je cilj usporiti galopirajuću globalnu krizu s hranom.

video thumb

Rekordne suše i rekordne temperature diljem svijeta. Čudovišni šumski požari harali su jugozapadnom Francuskom i istočnom Španjolskom. Monsunske kiše u Pakistanu su odnijele tisuće života i ugrozile više od 330 milijuna ljudi.

Skandal za skandalom, odlasci najbližih ministara stajali su britanskog premijera Borisa Johnsona funkcije.

- Proces izbora novog čelnika treba započeti sada. Želim zahvaliti svima ovdje, i "Hasta la vista, baby.", rekao je Johnosn 7. srpnja, još uvijek tada britanski premijer.

Šest mjeseci od početka ruske invazije u Ukrajini posvuda strašne slike razaranja, mrtvih i ranjenih.

- Imao je jedanaest godina..., rekao je Serhij iz Harkiva.

Rujan je bio mjesec oproštaja. U 91. godini umro je Mihail Gorbačov, posljednji vođa Sovjetskog Saveza. Pokopan je bez državnog ispraćaja.

U 96. godini preminula je omiljena i pragmatična Elizabeta II., kraljica koja je provela 70 godina na prijestolju. Britanija dobiva novog kralja - Charlesa III.

Od zadobivenih ozljeda, u Iranu je umrla 22-godišnja Mahsa Amini koja je prekršila stroga pravila odijevanja. Njezina smrt izazvala je masovne prosvjede. Tisuće su uhićene, a stotine ubijene.

U okupiranim dijelovima Ukrajine održani su namješteni referendumi o odcjepljenju. Vladimir Putin potpisuje dokumente o priključivanju tih teritorija Rusiji.

Rusija pokreće seriju razaranja ukrajinske elektroenergetske mreže. Milijuni stanovnika ostaju bez struje i grijanja.

Rusija se početkom studenog povlači iz Hersona. To je treće, veliko rusko povlačenje u 8-mjesečnom ratu.

Na američkim međuizborima republikanci preuzimaju vlast u Zastupničkom domu, a demokrati u Senatu.

- Bio je ovo dobar dan, mislim, za demokraciju, a mislim i dobar za Ameriku, rekao je američki Joe Biden 15. studenog.

Rat u Ukrajini doniosi goleme žrtve, kaos i bijedu, a mira - još nema na vidiku.

Nakon niza prosvjeda, Kina ublažava restriktivne mjere protiv COVID-a. Ponovno je dopušten ulazak u parkove, supermarkete, urede i zračne luke bez negativnog testa na koronavirus.

Uz pritisak međunarodne zajednice, provedeni su izbori u BiH. Visoki predstavnik svojim odlukama pomaže vraćanju mira i uspostavi nove vlasti. Uz ispunjenje uvjeta, Europska unija daje Bosni i Hercegovini status za članstvo u Uniji.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!