Najnovija istraživanja uoči predsjedničkih izbora u SAD-u pokazuju da Kamala Harris stoji sve bolje u odnosu na Donalda Trumpa.
15.08.2024.
07:10
Autor: D.M./HRT/Hina
Najnovija istraživanja uoči predsjedničkih izbora u SAD-u pokazuju da Kamala Harris stoji sve bolje u odnosu na Donalda Trumpa.
Prema podacima koje je objavio New York Times, u šest saveznih država koje bi mogle prevagnuti na bilo koju stranu, Harris je u blagom vodstvu ili je izjednačena s Trumpom.
Newsweek je objavio da Harris vodi u pet saveznih država. Sve to pokazuje trend koji zabrinjava Trumpov stožer, pa republikanski predsjednički kandidat sve više kritizira svoju demokratsku protivnicu.
- Nećemo dopustiti toj nesposobnoj socijalističkoj luđakinji da nastavi uništavati naše gospodarstvo još četiri godine. Upropastit će nam zemlju. Na dan izbora, reći ćemo joj da nam je dosta i da ne možemo više izdržati. Kamala, grozna si. Najgora potpredsjednica u povijesti. Otpuštena si, gubi se!, najnovija je poruka Donalda Trumpa.
Gospodarska platforma Kamale Harris blisko odražava onu predsjednika Joea Bidena a cilj joj je privući srednju klasu. Njezina će kampanja obratiti posebnu pozornost na ono što se sviđa biračima u državama koje će biti odlučujuće za izbor novog predsjednika, u trenutku kada je ostalo manje od 90 dana do predsjedničkih izbora, rekli su savjetnici.
"Iste vrijednosti, drugačija vizija", rekao je jedan suradnik, opisujući koliko će se njezina ekonomska agenda razlikovati od Bidenove. "Ne udaljava se daleko od njega u vezi sa sadržajem, no ona će istaknuti pitanja koja su joj najvažnija."
Progresivne ekonomske ideje često dobro prolaze kod birača, ali se pokazalo da ih je teško zakonski provesti. Većina ekonomskih prioriteta, koje predlažu i Harris i Trump, treba proći Kongres. Primjerice, prijedlog zakona o daljnjem proširenju poreznih olakšica za djecu prošao je u Zastupničkom domu, ali je nedavno zastao u Senatu.
Harris će inzistirati na smanjenju troškova najma stanova, odnosno financiranju pristupačnijeg stanovanja, a u središtu pozornosti bit će i dosadašnji njezin rad vezan uz pitanje klime i okoliša.
Nastojat će također istaknuti koliko se razlikuje od Trumpa u poreznoj politici i carinama te održati Bidenovo obećanje da neće povećavati poreze ljudima koji zarađuju 400.000 dolara ili manje godišnje, rekli su savjetnici. Trump je srezao stopu poreza na dobit s 35 posto na 21 posto i uveo druge porezne olakšice koje će isteći sljedeće godine.
Trump je obećao da će smanjenje poreza učiniti trajnim i predložio nove sveobuhvatne carine na uvoz, no Harris odbija paušalno povećanje carina.
Na Nacionalnoj konvenciji republikanaca 18. srpnja, u povodu prihvaćanja nominacije, Trump je iznio svoju viziju budućnosti. Uz ostalo, predložio je opću carinsku stopu od 10 posto na sve uvozne proizvode i vrlo agresivnu carinu od 60 posto na sve kineske proizvode.
- Amerika si ne može priuštiti još četiri godine Kamaline neuspješne ekonomske politike. Predsjednik Trump dokazao je da je ovu zemlju učinio prosperitetnom i pristupačnom, a Amerikanci mu mogu vjerovati da će ponovno vratiti više novca u njihove džepove, rekla je Trumpova glasnogovornica Karoline Leavitt.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora