Turska policija upotrijebila je suzavac kako bi rastjerala nekoliko desetaka žena koje su se zadržale u središtu Istanbula, nastojeći večerašnjim okupljanjem obilježiti Međunarodni dan žena. Policija je formirala kordon, spriječivši ih da uđu u Istiklal, glavnu pješačku ulicu u toj četvrti.
U priopćenju iz gradskog ureda stoji "da je vlada dopustila određene aktivnosti nevladinim organizacijama kako bi obilježile Međunarodni dan žena u gradu, no da skup u ulici Istiklal nije dobio dopuštenje gradskih vlasti".
U Južnoj Americi tisuće žena prosvjedovale su u velikim gradovima zbog sve veće nejednakosti, ubojstava žena i stroge kontrole pobačaja.
U Meksiku se prosvjedovalo protiv ubijanja i nasilja nad djevojkama i ženama. Uoči velikoga marša žene su oblikovale ljudski lanac, iz solidarnosti sa žrtvama nasilja. Prema statistikama, svaki dan u Maksiku bude ubijeno najmanje 10 žena. Aktivistice tvrde da tomu pridonosi i slabo kažnjavanje počinitelja.
U glavnome čileanskom gradu Santiagu okupilo se oko 125.000 žena, a bilo je i manjih sukoba prosvjednica s policijom.
Pakistanke zasuli kamenjem dok su prosvjedovale za svoja prava
U Pakistanu, u Islamabadu, tisuće žena uputile su izazov pakistanskom krajnje patrijarhalnom društvu prosvjedujući za svoja prava, ponegdje zasipane kamenjem. Istodobno su na drugom prosvjedu sudjelovale žene u burkama tražeći "pravo da žive po šerijatu".
Bacajući štapove i kamenje na prosvjednice, neke među njima su ozlijeđene. Prosvjed se završio u parku, nasuprot skupu "antifeministkinja" koji su organizirali islamisti, a razdvajala ih je tek krhka ograda i policijski kordon.
U Sukkuu, na jugu, žene su se okupile blizu rijeke Inda kako bi prosvjedovale. U toj se rijeci nerijetko nađu tijela žena ubijenih radi "časti".
U susjednom Afganistanu na ulice je izašla tek "šačica" žena.
Pariz: Lani je više od 130 muškaraca ubilo svoje partnerice
Tisuće Parižanki marširale su francuskom prijestolnicom. Odjevene u plavo, plesale su držeći u rukama natpise s imenima francuskih žrtava femicida i obiteljskog nasilja. Samo u 2019.,prema vladinim podacima, više od 130 muškaraca ubilo je svoje partnerice. Na maršu su se čuli i zahtjevi za ostvarivanje potpune jednakosti muškaraca i žena, posebice u profesionalnom i akademskom području.
Zbog koronavirusa neki su skupovi otkazani
Neki su skupovi otkazani zbog epidemije koronavirusa. U Kini je javna televizija pohvalila rad žena "na prvoj crti" borbe s virusom. U Južnoj Koreji, nakon Kine najteže pogođenoj koronavirusom, ministrica za ravnopravnost spolova putem videosnimke poručila je kako je odlučnost da se izbori ravnopravnost s muškarcima jača nego ikad.
HRT koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi Vam pružio bolje korisničko iskustvo o čemu više možete pročitati OVDJE. Ako ne želite dopustiti da HRT na vaše računalo upisuje kolačiće, možete to spriječiti postavkama Vašega internetskog preglednika.