Zelenski: Razgovor s Trumpom mogao bi se pokazati povijesnim

26.04.2025.

Zadnja izmjena 15:25

Autor: B.B.B./HRT/Hina

video thumb

Nakon sastanka američkog i ukrajinskog predsjednika Donalda Trumpa i Volodimira Zelenskog u samoj bazilici svetog Petra za vrijeme ispraćaja pape Franje u subotu, tijekom popodneva odvija se još bilateralnih susreta svjetskih čelnika.

Nakon sastanka s Trumpom Zelenski je poručio da bi on mogao biti povijestan ako donese mir kojem se nada, a glasnogovornik Bijele kuće nazvao ga je "vrlo produktivnim".

Nakon posljednjeg ispraćaja pape sastali su se francuski predsjednik Emmaneul Macron i šefica Europske komisije Ursula von der Leyen, a najavljeno je da će se tijekom poslijepodneva ona sastati i s Zelenskim.

Sastali su se i Zelenski i Macron, a razgovarali su o "nastavku mirovnih napora" u Ukrajini, rekao je ukrajinski ministar vanjskih poslova.

Zelenski i Macron imaju sastanak nasamo o nastavku mirovnih napora, objavio je Andrij Sibiha na društvenoj mreži X.

U objavi na X-u rekao je da se predsjednik sastao odvojeno i s britanskim premijerom Keirom Starmerom.

Paula Pinho, glasnogovornica Europske komisije najavila je da će se "predsjednica von der Leyen i predsjednik Zelenski sastati popodne.

Komisija je objavila i da je došlo do dogovora o budućem susretu von der Leyen i Trumpa.

- Tijekom kratkog razgovora, predsjednica von der Leyen i predsjednik Trump dogovorili su se o sastanku, rekla je Pinho.

Zelenski: Razgovor s Trumpom mogao bi se pokazati povijesnim


Američki predsjednik Donald Trump i ukrajinski čelnik Volodimir Zelenski, koji su u Rimu bili na sprovodu pape Franje, sastali su se u subotu nasamo usred bazilike svetog Petra kako bi pokušali oživjeti posustale napore za okončanje ruskog rata s Ukrajinom.

Zelenski je poručio da bi sastanak mogao biti povijestan ako donese mir kojem se nada, a glasnogovornik Bijele kuće nazvao ga je "vrlo produktivnim".

Dvojica čelnika sjedila su na dva stolca usred bazilike nagnuti jedan prema drugome bez ikakvih pomoćnika oko sebe. Razgovarali su oko 15 minuta, prema Zelenskijevom uredu, koji je objavio fotografije sastanka.

Sastanak u Vatikanu, njihov prvi od žestokog sukoba u Ovalnom uredu u Washingtonu u veljači, dolazi u kritičnom trenutku pregovora usmjerenih na okončanje borbi između Ukrajine i Rusije.

- Dobar sastanak. Jedan na jedan, uspjeli smo puno toga raspraviti. Nadamo se rezultatu svega o čemu se govorilo, napisao je Zelenski poslije na Telegramu. Rekao je da su te teme uključivale "zaštitu života naših ljudi, potpuno i bezuvjetno primirje, pouzdan i trajan mir koji će spriječiti ponavljanje rata." 

Steven Cheung, direktor komunikacija Bijele kuće, rekao je da su se dvojica čelnika sastala privatno i imala "vrlo produktivnu raspravu. Više detalja o sastanku slijedi".

Drugi sastanak?


Glasnogovornik ukrajinskog predsjednika ranije je rekao da pomoćnici dvojice čelnika dogovaraju još jedan sastanak u Rimu kasnije u subotu. Međutim, Trumpov zrakoplov je poletio iz Rima bez ikakvih informacija o drugom sastanku. 

Zelenskijev glasnogovornik kasnije je rekao da do drugog sastanka nije došlo, navodeći zgusnuti raspored dvojice predsjednika.


Trump i Zelenski su se nakon razgovora u bazilici pridružili drugim svjetskim vođama na Trgu svetog Petra na pogrebnoj službi za papu Franju, koji je težnju za mirom, uključujući i u Ukrajini, učinio motivom svog papinstva. Trump, koji pritišće obje strane da se dogovore o prekidu vatre, rekao je da je bilo produktivnih razgovora između njegovog izaslanika i ruskog vodstva u Moskvi te je pozvao na sastanak na visokoj razini između Kijeva i Moskve kako bi se sklopio sporazum.


Međutim, razlike između stava Bijele kuće o mirovnim pregovorima i stava Ukrajine i njezinih europskih saveznika očite su.

Crvena linija


Washington predlaže pravno priznanje da je Krim, ukrajinski poluotok koji je Moskva anektirala 2014. godine, ruski teritorij, a to Kijev i njegovi saveznici u Europi smatraju crvenom linijom koju neće prijeći.

Postoje i razlike oko toga koliko brzo bi se ukinule sankcije Rusiji ako bi se potpisao mirovni sporazum, kakva bi sigurnosna jamstva Ukrajina imala i kako bi Ukrajina bila financijski kompenzirana.

Trump i Zelenski imaju problematičan osobni odnos. Nakon burnog sastanka u Ovalnom uredu Kijev pokušava popraviti odnose, ali su se prigovori nastavili.

Zelenski je rekao da je Trump zarobljen u "mjehuru dezinformacija" koji je pogodovao Moskvi, dok je američki čelnik optužio ukrajinskog da odugovlači s mirovnim sporazumom i daje "zapaljive" izjave. Ali njih dvojica trebaju jedan drugoga. Trumpu je potrebna podrška Zelenskog kako bi realizirao svoju ambiciju brzog mira između Rusije i Ukrajine, dok Kijevu treba Trumpov pritisak na Moskvu da ublaži neke od težih uvjeta koje Putin postavlja, naglašava Reuters.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!