Dogovara se sastanak Putin-Trump, Trumpov tim priprema pregovore

15.02.2025.

21:44

Autor: S.M./HRT/Hina/REUTERS

Marco Rubio i Sergej Lavrov
Marco Rubio i Sergej Lavrov
Foto: Alexander Nemenov, Craig Hudson / REUTERS

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i američki državni tajnik Marco Rubio održali su telefonski razgovor u subotu i dogovorili redovite kontakte za pripremanje sastanka ruskog i američkog predsjednika, Vladimira Putina i Donalda Trumpa, priopćilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova.

Telefonski razgovor održan je na inicijativu američke strane, dodaje se.

- Dvije su strane izrazile uzajamnu spremnost za interakciju o hitnim međunarodnim pitanjima, uključujući rješenje za Ukrajinu, situaciju vezano uz Palestinu i općenito na Bliskom istoku i drugim regionalnim pravcima, navodi se u priopćenju ministarstva.

- Sergej Lavrov i Marco Rubio ponovno su potvrdili svoju spremnost da rade zajedno kako bi obnovili međudržavni dijalog pun uzajamnog poštovanja u skladu s tonom koji su odredili predsjednici, dodaje se.

Trump i Putin razgovarali su više od sat vremena u srijedu, što je bio prvi poznati izravan kontakt između američkog i ruskog predsjednika otkako je Putin imao telefonski razgovor s Joeom Bidenom nedugo prije nego što je poslao desetke tisuća vojnika u Ukrajinu u veljači 2022.

Trumpov tim započinje rusko-ukrajinske mirovne pregovore u Saudijskoj Arabiji


Viši dužnosnici administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa započet će mirovne pregovore s ruskim i ukrajinskim pregovaračima u Saudijskoj Arabiji u nadolazećim danima, prema riječima američkog zastupnika i izvorom upoznatim s planiranjem.

Američki državni tajnik Marco Rubio, savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz i izaslanik Bijele kuće za Bliski istok Steve Witkoff otputovat će u Saudijsku Arabiju, rekao je Reutersu američki zastupnik Michael McCaul.

McCaul, predsjedatelj Odbora za vanjske poslove Predstavničkog doma, rekao je da je, koliko je on upućen, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvan da sudjeluje. Po njegovim riječima, svrha razgovora je dogovoriti sastanak s Trumpom, ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i Zelenskim kako bi se uspostavio mir i okončao sukob.

Zelenski je rekao da Ukrajina neće prihvatiti nikakve mirovne pregovore dogovorene iza leđa bez prisutnosti Kijeva. Ukrajina je više puta rekla da se želi dogovoriti sa Sjedinjenim Državama i Europom da osmisle zajedničku strategiju prije bilo kakvog sastanka između Trumpa i Putina.

Paralelni pregovori o ključnim mineralima nastavili su se u subotu, a Zelenski je rekao da nacrt iz Washingtona nije sadržavao sigurnosna jamstva koja je Kijev trebao. Tri izvora kažu da su Sjedinjene Države predložile preuzimanje vlasništva nad 50 posto ključnih ukrajinskih minerala.

Trump, koji se obratio novinarima u Bijeloj kući u četvrtak, rekao je da će Ukrajina imati mjesto za stolom tijekom mirovnih pregovora s Rusijom o okončanja rata.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!