SAD odobrio prodaju oružja Izraelu i Saudijskoj Arabiji

31.01.2026.

09:24

Autor: M.Z./HRT/Hina

Apache helikopter
Apache helikopter
Foto: Ints Kalnins / REUTERS

Američka vlada odobrila je prodaju oružja Izraelu u vrijednosti od gotovo 6,7 milijardi dolara. State Department je također odobrio i Saudijskoj Arabiji nabavu 730 projektila za sustav protuzračne obrane Patriot i opreme u vrijednosti devet milijardi dolara.

To uključuje nove borbene helikoptere i oklopna vozila, prema podacima američke Agencije za obrambeno sigurnosnu suradnju (DSCA).

Planirani poslovi s Izraelom uključuju 30 borbenih helikoptera Apache i opremu za nešto manje od 3,8 milijardi dolara, 3250 lakih taktičkih vozila Joint Light Tactical Vehicle za 1,98 milijardi dolara, opremu za oklopna transportna vozila u vrijednosti oko 740 milijuna dolara i lake višenamjenske helikoptere za otprilike 150 milijuna dolara.

SAD je najveći saveznik Izraela i u pogledu vojne potpore i prodaje oružja.

State Department je također odobrio Saudijskoj Arabiji nabavu 730 projektila za sustav protuzračne obrane Patriot i opreme u vrijednosti devet milijardi dolara. Agencija DSCA je priopćila da je o tome obavijestila američki Kongres.

Objava ove nabave oružja došla je u kontekstu rastućih napetosti na Bliskom istoku.

Američki predsjednik Donald Trump nedavno je nekoliko puta zaprijetio Teheranu vojnim napadima, također zbog nasilnog gušenja nedavnih prosvjeda u Iranu.

Također je povećao američku vojnu prisutnost na Bliskom istoku.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!