Srbijanska ministrica na protukorupcijskoj provjeri zbog imovine u Hrvatskoj

19.06.2026.

15:45

Autor: D. S./HRT/Hina

Dubravka Đedović Handanović
Dubravka Đedović Handanović
Foto: F.S./ATAImages / PIXSELL

Srbijanska ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović dospjela je pod povećalo državne Agencije za sprečavanje korupcije nakon saznanja da je suvlasnica tvrtke Kulturistria u Hrvatskoj i da tu imovinu nije prijavila, pišu beogradski mediji.

Ministrica Dubravka Đedović Handanović potvrdila je da je suvlasnica tvrtke Kulturistria d.o.o., nakon što su i srbijanski i hrvatski mediji objavili da je, osim nje, suvlasnik te tvrtke i glumac Goran Bogdan.


Agencija za sprečavanje korupcije pokrenula je postupak izvanredne provjere točnosti i potpunosti podataka iz Izvješća o imovini i prihodima ministrice Đedović Handanović.

Postupak provjere


U postupku provjere, Agencija sukladno Zakonu o sprečavanju korupcije, pribavlja podatke od drugih tijela javne vlasti, pravnih i fizičkih osoba i, nakon analize svih prikupljenih podataka, donosi odluku o eventualnom postojanju povrede Zakona.


Prethodno je ta agencija u odgovoru na upit medija navela da je u izvješću dostavljenom 8. lipnja 2026., javna dužnosnica Dubravka Đedović Handanović prijavila vlasništvo u pravnoj osobi Kulturistria d.o.o Zagreb, Republika Hrvatska.


Njezin udio u toj tvrtki je 35 posto, a nominalna vrijednost je 101.340 eura.


Aferu je u javnosti pokrenuo Nemanja Šarović, nekadašnji stranački kolega aktualnog srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića i bivši zamjenik predsjednika u Srpskoj radikalnoj stranci Vojislava Šešelja, a danas predsjednik oporbenog pokreta "Ljubav, vjera, nada" i suradnik lokalne televizije KTV Zrenjanin.

Tvrtka ne ostvaruje dobit


- Sva moja imovina i vlasništvo nad pravnim osobama u Srbiji i inozemstvu uredno su prijavljeni Agenciji za sprečavanje korupcije, navela je ministrica nakon Šarovićeve objave, ustvrdivši da Kulturistria ne ostvaruje nikakvu dobit, nema aktivnosti, ni zaposlenike.


Navela je i da, kao jedinu imovinu i vrijednost u toj tvrtki, ima zemljište koje je kupila prije stupanja na dužnost ministrice rudarstva i energetike u srbijanskoj vladi.


Izjavila je da je svu svoju imovinu, uključujući i vlasništvo nad pravnim osobama, prijavila Agenciji za sprečavanje korupcije, ali se pokazalo da je to učinila tek 8. lipnja ove godine, nakon objava u medijima.


 Tvrtka Kulturistria d.o.o. nema zaposlenih i ostvaruje simbolične prihode, ali u bilanci iskazuje dugotrajnu materijalnu imovinu procijenjenu na oko 284.000 eura, a zemljište kupljeno na teritoriju istarske općine Žminj predstavlja gotovo cjelokupnu vrijednost društva.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!