Britanski premijer Keir Starmer branio je pristup Londona prema situaciji na Bliskom istoku, odbacivši kritike američkog predsjednika Donalda Trumpa zbog toga što se Britanija nije pridružila napadima na Iran.
02.03.2026.
20:13
Autor: P.F./HRT/Hina
Britanski premijer Keir Starmer branio je pristup Londona prema situaciji na Bliskom istoku, odbacivši kritike američkog predsjednika Donalda Trumpa zbog toga što se Britanija nije pridružila napadima na Iran.
Laburistički premijer naglasio je da su njegove odluke bile vođene zakonom i "nacionalnim interesom". U obraćanju parlamentu Starmer je rekao da je u nedjelju američkim snagama omogućio "ograničeno korištenje britanskih vojnih baza nakon što su Britanci bili mete nepromišljenih iranskih napada dronovima i projektilima.
Starmer ostaje pri odluci da se Britanija ne pridruži napadima na Iran koje su Izrael i SAD pokrenuli u subotu. Pod pritiskom s obje strane političkog spektra o novom sukobu na Bliskom istoku, Starmer mora navigirati između poziva ljevice da osudi ofenzivu SAD-a i Izraela te kritika s desnice, predvođene Nigelom Farageom, što nije podržao te dvije zemlje.
- Nismo sudjelovali u prvim napadima na Iran i nećemo se sada pridružiti ofenzivnim akcijama. No, suočeni s iranskom baražnom paljbom projektila i dronova, zaštitit ćemo naše ljude u regiji. Predsjednik Trump ne slaže se s našom odlukom da se ne uključimo u napade, ali moja je dužnost procijeniti što je u britanskom nacionalnom interesu. To sam i učinio i stojim iza toga, rekao je Starmer zastupnicima.
Trump je ranije za Daily Telegraph rekao da je Britanija predugo oklijevala da Washingtonu dopusti korištenje njezinih baza u operacijama protiv Irana.
U intervjuu objavljenom u ponedjeljak Trump je rekao da se čini da je Starmer "zabrinut za legalnost" napada.
- To se vjerojatno nikada nije dogodilo između naših zemalja, rekao je Trump, dodajući da je Starmeru trebalo "daleko previše vremena" za promjenu stava.
Starmer je u parlamentu rekao da ne želi ponoviti pogreške iz invazije na Irak 2003. godine, kada se Britanija pridružila američkoj akciji svrgavanja Sadama Huseina, opravdanoj lažnim tvrdnjama da zemlja posjeduje oružje za masovno uništenje.
Ofenziva u Iraku nije dobila odobrenje Ujedinjenih naroda te nije predstavljala samoobranu.
- Svi se sjećamo pogrešaka iz Iraka i naučili smo lekcije iz njih. Svako djelovanje Ujedinjenog Kraljevstva mora uvijek imati zakonsku osnovu i održiv, dobro promišljen plan. Ova vlada ne vjeruje u promjenu režima iz zraka, rekao je Starmer.
On je kasno u nedjelju objavio da je prihvatio američki zahtjev za korištenje baze za obrambene napade na iranske ciljeve.
To je proglasio neophodnim da se zaštiti oko 300.000 Britanaca u regiji u kojoj Iran cilja na hotele i zračne luke zemalja s američkim bazama.
- Sasvim je jasno da smrt vrhovnog vođe neće spriječiti Iran u lansiranju takvih napada. Štoviše, njihov pristup postaje još nepromišljeniji i opasniji za civile, istaknuo je Starmer.
Dron iranske proizvodnje u nedjelju je pogodio bazu britanskog RAF-a na Cipru, uzrokujući manju štetu bez žrtava.
Taj napad na britansku bazu u Akrotiriju bio je prvi koji je pogodio zemlju Europske unije od početka rata na Bliskom istoku.
To je izazvalo ozbiljnu zabrinutost unutar ciparske vlade, koja je naznačila da namjerava tražiti jamstva od Londona da će se britanske baze smještene na njezinom teritoriju koristiti samo u humanitarne svrhe.
Govoreći u Parlamentu Starmer uvjeravao je istaknuo da te baze "ne koriste i neće ih koristiti Sjedinjene Države".
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora