Zabrinutost izrazili Putin, Erdogan, Trump, Europska unija, Merkel, a UN priprema humanitarnu pomoć za Idlib,
Predsjednici Rusije i Turske, Vladimir Putin i Tayyip Erdogan, izrazili su u petak zabrinutost zbog eskalacije sukoba na sjeverozapadu Sirije nakon što su turske vojne snage u napadima sirijske vojske uz rusku potporu iz zraka pretrpjele teške gubitke.
- Rusija šalje ratne brodove kod Sirije, optužuje Ankaru za smrt turskih vojnikaNakon što je turska strana pretrpjela najveće gubitke u jednom napadu od početka intervencije u Siriji 2016., Ankara je pozvala u pomoć međunarodnu zajednicu, prijeteći novim priljevom izbjeglica u Europu.
Zbog ozbiljnosti situacije Putin i Erdogan su u telefonskom razgovoru izrazili "ozbiljnu zabrinutost" stanjem u Idlibu i kazali da će razmotriti mogućnost održavanja novog zajedničkog samita.
- Obje strane su naglasile potrebu poduzimanja dodatnih mjera kako bi se normalizirala situacija na sjeverozapadu Sirije, kaže se u priopćenju Kremlja.
Zbog pogoršanja humanitarne situacije uslijed sirijske ofenzive, s više stotina poginulih civila i skoro milijun raseljenih posljednjih mjeseci, Ujedinjeni narodi su pozvali na prekid vatre, dok je Europska unija izrazila zabrinutost zbog mogućeg većeg međunarodnog vojnog sukoba u Siriji, a u međuvremenu razmišlja, kako je rekla, o "svim mjerama" kojima bi se zaštitila.
Čelnik NATO saveza
Jens Stoltenberg pozvao je u petak Rusiju i Siriju da zaustave svoju ofenzivu na Idlib te je istaknuo da je vojni savez solidaran sa svojom članicom Turskom koja je u zračnom napadu sirijskih snaga izgubila 33 vojnika.
Ruski ministar vanjskih poslova
Sergej Lavrov izrazio je Turskoj "sućut" zbog gubitka vojnika i kazao da će Moskva učiniti sve kako bi zajamčila njihovu sigurnost. Ranije je ruski ministar obrane kazao da su turski vojnici poginuli jer su se našli "među borbenim jedinicama terorističkih skupina".
Nakon telefonskog razgovora sljedeći tjedan moguć sastanak u Moskvi
- Priprema se mogući sastanak na najvišoj razini u Moskvi 5. ili 6. ožujka, rekao je glasnogovornik Kremlja
Dmitrij Peskov, prenose ruske novinske agencije.
Rusija i Turska su 2018. u Sočiju zaključile dogovor koji predviđa okončanje sukoba i postavljanje turskih promatračkih položaja u području Idliba, ali dogovor je propao posljednjih tjedana, za što si dvije strane prebacuju odgovornost.
Od 2017. održano je 5 samita Erdogana, Putina i iranskog predsjednika
Hasana Rohanija. Posljednji je održan u rujnu 2019. u Ankari.
Erdogan telefonski razgovarao i s Trumpom
- Američki predsjednik Donald Trump zauzeo se u telefonskom razgovoru s turskim kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom za deeskalaciju sukoba na sjeverozapadu Sirije i pozvao sirijsku vladu, Rusiju i Iran da zaustave napade, objavila je u petak Bijela kuća.
- Trump je potvrdio svoju podršku turskim naporima za deeskalacijom sukoba na sjeverozapadu Sirije i sprječavanjem humanitarne katastrofe, rekao je glasnogovornik Bijele kuće
Judd Deere i dodao da su se dvojica lidera složila da sirijski režim, Rusija i Iran trebaju zaustaviti svoje napade prije nego što pogine ili prebjegne još nevinih civila.
Turski ured za komunikacije objavio je ranije na Twitteru da su dvojica lidera raspravljala o napredovanjima u regiji i suglasili se da je potrebno poduzeti dodatne korake za rješenje humanitarne drame u Idlibu odakle je pobjeglo gotovo milijun ljudi.
UN priprema humanitarnu misiju za Idlib
UN priprema humanitarnu misiju za Idlib, rekao je glavni tajnik svjetske organizacije i osudio u petak ubojstvo turskih vojnika te pozvao na trenutačan prekid vatre.
- To je jedan od najalarmantnijih trenutaka u 9 godina dugom ratu u Siriji. U svim mojim kontaktima sa zaraćenim stranama moja poruka je bila jednostavna 'odstupite s ruba daljnje eskalacije, rekao je glavni tajnik Ujedinjenih naroda
Antonio Guterres.
Pošto je Turska pretrpjela najveće gubitke u napadu od početka intervencije u Siriji 2016., pozvala je u pomoć međunarodnu zajednicu prijeteći novim priljevom izbjeglica u Europu. Od početka prosinca oko 950.000 osoba, od kojih više od 500.000 djece pobjeglo je od sukoba iz područja Idliba, gdje je živjelo 3 milijuna ljudi.
- Priprema se humanitarna misija UN-a za pomoć Idlibu, rekao je Guterres, a neimenovani diplomati su rekli da bi misija mogla intervenirati sljedećeg tjedna i trebala bi okupiti predstavnike raznih agencija (Svjetski program za hranu, Unicef) i druge. Glavnog tajnika je 9 članica Vijeća sigurnosti u srijedu pozvalo da poduzme dodatne mjere u svrhu postizanja primirja.
- Bitno je da se sukobi zaustave, inzistirao je, ali nije najavio posebnu inicijativu o tome, niti eksplicitno spomenuo Rusiju iako je upozorio na nastavak zračnih napada na škole i medicinske centre.
Zabrinutost izrazile EU i Njemačka
- Europska unija je zabrinuta zbog opasnosti velikog međunarodnog vojnog sukoba u Siriji i razmotrit će sve potrebne mjere zaštite svojih interesa u području sigurnosti, rekao je u petak šef diplomacije
Josep Borrell, dodavši da EU poziva sve strane na brzo smirenje i žali zbog gubitaka ljudskih života i da razmatra sve potrebne mjere zaštite svoje sigurnosti te da su u kontaktu sa svim sudionicima sukoba.
Josep Borrell je telefonski razgovarao s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovim i ponovio mu poziv na deeskalaciju.
Njemačka kancelarka
Angela Merkel je u petak osudila brutalne napade na turske snage u Siriji i pozvala na okončanje ofenzive sirijskog režima u Idlibu, rekao je glasnogovornik njemačke vlade.
- Kancelarka i turski predsjednik Recep Tayip Erdogan su usuglasili u telefonskom razgovoru "hitnu potrebu novog prekida vatre i što skoriji početak političkih pregovora", precizirao je u priopćenju
Steffen Seibert. Kancelarka je također obećala solidarnost svoje vlade u dostavi humanitarne pomoći raseljenima u području Idliba.
Sastanak Vijeća sigurnosti UN-a
Vijeće sigurnosti UN-a treba se sastati u petak kako bi raspravilo o situaciji na sjeverozapadu Sirije gdje je Turska pretrpjela najsmrtonosniji napad na svoju vojsku u gotovo 30 godina.