Švicarska: Rusija nije pozvana na mirovne pregovore o Ukrajini; Rusija ne vidi smisao skupa

02.05.2024.

Zadnja izmjena 15:32

Autor: N.J./HRT/Hina

Ilustracija
Ilustracija
Foto: Izvor: / Shutterstock

Švicarska vlada u četvrtak je rekla da u ovoj fazi Rusija nije među 160 izaslanstava pozvanih na mirovne pregovore o Ukrajini koji će se održati u Švicarskoj sredinom lipnja.

- Švicarska je uvjerena da Rusija mora biti uključena u taj proces, priopćila je švicarska vlada. Dodali su da "mirovni proces bez Rusije nije moguć".

Švicarska vlada rekla je da je uvijek bila otvorena prema pozivanju Rusije, ali i da je Moskva opetovano isticala da nije zainteresirana za sudjelovanje na prvom summitu.

Ruski dužnosnici ističu da je Švicarska prihvatila europske sankcije protiv Moskve zbog invazije na Ukrajinu i da prema tome nema kredibilitet kao neutralni posrednik.

Rusija ne vidi smisao mirovne konferencije u Švicarskoj


Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov naglasio je da taj skup Moskva ne smatra vjerodostojnom inicijativom.

- Ne shvaćamo kakva bi prekretnica bila ta mirovna konferencija. O kakvoj konferenciji govorimo, o kakvoj ozbiljnoj konferenciji s ozbiljnim očekivanjima da će biti nekih rezultata, bez sudjelovanja Rusije? To je posve nemoguće i jasno je da je to neka vrsta inicijative koja nije usredotočena na rezultate, zaključio je.

- Znamo da nema smisla imati Rusiju za stolom ako ne možete osigurati da će djelovati u dobroj vjeri, rekao je ukrajinski šef diplomacije Dmitro Kuleba prošli tjedan u razgovoru za magazin Foreign Policy.

Kuleba smatra da će stvaranje dodatnog pritiska na Rusiju na bojnom polju i ujedinjavanje država koje dijele načela pomoći da Rusija bude spremna sudjelovati u dijalogu.

Summit na zahtjev Zelenskog


Švicarska je u siječnju objavila da će biti domaćin mirovnog summita na zahtjev ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.

Među pozvanim izaslanstvima su članovi skupine G7, G20, BRICS-a, EU-a, međunarodne organizacije i dva religijska predstavnika, objavila je švicarska vlada.

Cilj je da se dogovori okvir za trajni mir u Ukrajini te plan za sudjelovanje Rusije u mirovnom procesu.

Razgovori će se održati 15. i 16. lipnja u resortu Buergenstock u kantonu Nidwalden u blizini Lucerna.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!