Tropski ciklon pogodio južni Brazil, broj mrtvih u poplavama porastao na 36

07.09.2023.

07:49

Autor: V.K./HRT/Hina

Tropski ciklon pogodio južni Brazil
Tropski ciklon pogodio južni Brazil
Foto: Diego Vara / REUTERS

Broj mrtvih u nevremenu praćenom obilnim kišama u južnom Brazilu popeo se na 36, priopćile su lokalne vlasti u srijedu, dok tropski ciklon hara čitavom regijom, izlivši rijeke iz korita i poplavivši kuće.

Videozapis koji je dobio Reuters pokazuje kako nadošla voda poplavljuje ulice i potapa kuće u gradiću Mucumu, u državi Rio Grande do Sul. Obližnji gradovi kao što su Lajeado i Roca Sales također su ozbiljno pogođeni.

Dominguez Fontana, 74-godišnji radnik u pilani koji je izbjegao poplavu Mucuma, rekao je da se ništa nije moglo spasiti. Kada je voda nadolazila, pobjegao sam na autocestu, objasnio je.

- Moraš pobjeći. Ako ostaneš tamo, umrijet ćeš, dodaje.

Kiša je prestala padati u utorak, ali vremenska prognoza Climatempo prognozira nove oborine u srijedu i četvrtak prije nego što pljuskovi prestanu do nedjelje. Država je i dalje u pripravnosti zbog poplava.

Poplave u Rio Grande do Sul samo su najnovije prirodne katastrofe u Brazilu. Više od 50 ljudi poginulo je ove godine u državi Sao Paulo nakon što su veliki pljuskovi izazvali klizišta i poplave.

Grad Petropolis iz kolonijalnog doba u blizini Rio de Janeira i države Bahia pretrpio je sličnu katastrofu, kao i Santa Catarina, država u susjedstvu Rio Grande do Sula.

Predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva rekao je da je razgovarao s guvernerom Rio Grande do Sul Eduardom Leiteom kako bi ponudio punu podršku savezne vlade.

Lula je poslao dva ministra da nadgledaju napore potrage i spašavanja i rekao je da će potpredsjednik Geraldo Alckmin također biti "u pripravnosti" kako bi otputovao u tu teško pogođenu državu kojoj živi oko 11 milijuna ljudi.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!