Sutra se navršavaju dvije godine od početka ruske agresije na Ukrajinu. Nakon aneksije Krima 2014., Rusija JE početkom 2022.-ge šokirala svijet pokrenuvši invaziju punog razmjera na susjednu zemlju. Poginuli su deseci tisuća vojnika i civila. Raseljeno je oko 10 milijuna Ukrajinaca, a zemlju je napustilo oko četiri milijuna ljudi. Pod ruskom okupacijom gotovo je petina te zemlje, područje veliko kao otprilike dvije Hrvatske.
U Kijevu je i HRT-ova ekipa. Sutra su točno dvije godine od početka ruske agresije. Situacija na terenu trenutačno ne ide u korist Ukrajine, pad Avdiivke oslabio je njezinu poziciju, a izgledi za diplomatsko rješenje sukoba i dalje su neizvjesni.
O ozračju u glavnome gradu uživo je u središnjem Dnevniku HTV-a izvijestila novinarka Elizabeta Gojan te dala pregled dvogodišnjeg rata.
- Ne samo uglavnom je gradu Kijevu, nego i u cijeloj Ukrajini rat utječe na svaki aspekt života, svatko nosi ratne ožiljke. U ove dvije godine rata nebrojene Ukrajinke postale su udovice, mnoga djeca ratna siročad. Oduzeto je dostojanstvo onima koji su umrli i poginuli. Deset milijuna ljudi napustilo je svoje razrušene domove, šest milijuna od tog broja napustilo je samu Ukrajinu, pa je to najveća izbjeglička kriza od Drugog svjetskog rata, istaknula je Gojan.
Rat Ukrajine i Rusije zapravo traje deset godina, dodala je.
- Poluotok Krim i dio Donetska tada su bili okupirani od Rusije 2014. godine i to je iznosilo oko 7%. U prvom mjesecu punu invazije, kako Rusija i dalje zove ovaj rat s Ukrajinom, Rusija je proširila to područje na 27% teritorija Ukrajine. Ukrajinci su uspjeli vratiti oko polovice tog novoosvojenog teritorija, no još uvijek Rusija kontrolira 18% Ukrajine. Kada govorimo o ovom ratu, trebamo imati na umu da je to rat iscrpljivanja. Dvije vojske stoje jedna nasuprot drugoj, napadaju se. Pitanje je jedino koja će vojska prije iskrvariti. Ukrajini nedostaje artiljerijskog oružja i dalje je potpuno ovisna o Zapadu koji se koleba s novim dostavama novog oružja. Nedostaje vojnika. 300.000 ukrajinskih vojnika na tisuću kilometara dugoj fronti odlučno je, ali iscrpljeno. Preko puta imaju mnogo veće snage koje su bolje naoružane. Na svaku ispaljenu topničku granatu s ukrajinske strane, Rusi uzvrate s 10 granata, izvijestila je Gojan.
Rekla je kako će u trećoj godini rata vjerojatno Ukrajina odlučiti sačuvati područje koje je pod njezinom kontrolom i braniti ga.
- Možda će, kako je najavio ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, organizirati neke iznenadne protuofenzive. No, nema puno optimizma za slučaj Ukrajine jer područje koje je oduzeto pitanje je kada će ga vratiti. To potvrđuje i neuspjeh prošlogodišnje ofenzive, navela je.
Dodala je kako katalog rata, krvoprolića, drame postoji i za rusku stranu u ove dvije godine.
- Visoki kazneni međunarodni sud izdao je potjernicu i nalog za uhićenje ruskog predsjednika zbog njegovih ratnih zločina. Poginulo je puno ruskih vojnika. Stotine tisuća Rusa mobilizirane su. Wagnerovi plaćenici pobunili su se i marširali na Moskvu, a njihov vođa Evgenij Prigožin ubrzo je poginuo u avionskoj nesreći. Ima puno prepreka i za rusku stranu, ali najveći i najglasniji kritičar Vladimira Putina, Aleksej Navaljni, mrtav je. Ruski predsjednik u ove dvije godine vrlo je samouvjereno tvrdio kako će zapravo pobijediti svoje neprijatelje bili oni u zemlji ili inozemstvu. On cijelo vrijeme tvrdi kako je ovo rat zajedničkog Zapada protiv njegove zemlje Rusije i kako je neophodno da ju on sa svojim vojnicima brani, kazala je Gojan.
Navela je da u Ukrajini, iako je moral možda malo pao, još uvijek većina Ukrajinaca njeguje jedini pravi osjećaj prkosa.
- Čak 85% stanovnika i dalje vjeruje da će ukrajinska strana pobijediti, jedino sve teže opisuju kako će se to dogoditi i kada će se točno dogoditi. Ono što mi se čini kao ukrajinska vojna strategija jest sačuvati i ostati na mjestu na kojem sad jesu. Dakle, preživjeti ovu 2024. kako bi pobijedili u 2025 godini, izvijestila je uživo iz Kijeva Elizabeta Gojan.