Sjedinjene Države primakle su se u ponedjeljak broju od pola milijuna umrlih od koronavirusa kojima Bijela kuća odaje počast spuštanjem zastava na pola koplja, ali nadu ulijeva dobro napredovanje u procjepljivanju.
22.02.2021.
22:26
Autor: Hina
Sjedinjene Države primakle su se u ponedjeljak broju od pola milijuna umrlih od koronavirusa kojima Bijela kuća odaje počast spuštanjem zastava na pola koplja, ali nadu ulijeva dobro napredovanje u procjepljivanju.
U siječnju, dan prije nego što je predsjedničku dužnost preuzeo Joe Biden, kojemu je borba s epidemijom neupitni prioritet na početku mandata, zemlja je imala više od 400.000 umrlih.
Godinu dana nakon vijesti o smrti prve žrtve virusa u SAD-u, 29. veljače 2020., ovih dana bi se mogao premašiti broj od 500.000 mrtvih, pokazuju podatci sveučilišta Johns Hopkins.
- Pola milijuna! To je gotovo 70.000 više nego svi poginuli Amerikanci u Drugom svjetskom ratu, izrazio je u petak žaljenje Biden koji u ponedjeljak minutom šutnje odaje počast žrtvama COVID-19.
Predsjednik Biden i potpredsjednica Kamala Harris te njihovi bračni partneri minutom šutnje u ponedjeljak navečer po američkom vremenu odaju počast umrlima od COVID-a.
- Pozvat će sve Amerikance da se pridruže minuti šutnji na svečanosti paljenja svijeća, najavila je glasnogovornica Jen Psaki novinarima.
- Nismo vidjeli ništa slično u zadnjih više od sto godina, od vremena pandemije 1918. Ovo je nešto što će ostati upisano u povijest, rekao je u nedjelju imunolog Anthony Fauci, Bidenov savjetnik.
Prema Bidenovu naređenju zastave na saveznim zgradama spuštaju se na na pola koplja i tako će ostati pet dana, najavila je Psaki.
No sadašnji ritam procjepljivanja u SAD-u (1,7 milijuna injekcija na dan u prosjeku) ulijeva nadu.
- Mislim da ćemo se do kraja godine gotovo vratiti u normalu, rekao je Biden u petak.
Više od 43,6 milijuna ljudi primilo je barem jednu dozu dvaju cjepiva odobrenih u SAD-u (Pfizer/BioNTecha i Moderne), a 18,8 milijuna ih je primilo obje doze.
Biden je rekao da će do kraja srpnja biti raspoloživo 600 milijuna doza, što je dovoljno za procjepljivanje stanovništva u cijelosti.
U SAD-u bi se do kraja tjedna moglo odobriti i treće cjepivo, Johnson&Johnsonovo, o kojemu će u petak svoje mišljenje dati odbor.
Pandemija je od kraja prosinca 2020. odnijela više od 2,46 milijuna života u svijetu, pokazuju podatci koje je AFP objavio u ponedjeljak u 12 sati po srednjoeuropskom vremenu.
Vlade diljem svijeta polažu nadu u cjepivo kako bi se suzbila pandemija. Više od 205 milijuna doza cjepiva protiv COVID-a primijenjeno je u svijetu.
UN-ov glavni tajnik Antonio Guterres kritizirao je ipak "nacionalizam u procjepljivanju", istaknuvši da je do danas tek deset zemalja podijelilo između sebe više od tri četvrtine doza cjepiva protiv COVID-19.
Indija do srpnja želi cijepiti 300 milijuna ljudi, ali je dosad iskoristila tek nešto više od 11 milijuna doza.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora