Dok neke zemlje smanjuju restrikcije, druge uvode još strože mjere.
Broj smrtnih slučajeva od koronavirusa prešao je brojku od 150.000 diljem svijeta. Vlade diljem svijeta trenutno bore s pitanjima kada i kako ublažiti restriktivne mjere koje su bacile globalnu ekonomiju na koljena, iako je zaraza Covidom-19 u teže pogođenim zemljama i dalje u uzlaznoj putanji.
Koronavirus i dalje državni neprijatelj broj 1. u SAD-u. Istina je, ima malo manje novozaraženih, ali stručnjaci upozoravaju na novi uzorak širenja. Koronavirus napada domove za starije. U čak 19 saveznih država povećava se smrtnost među štićenicima domova. U
SAD-u su zabilježeni prosvjedi protiv karantene kojima je pružio potporu predsjednik
Donald Trump. U tri savezne američke države zabilježeni su prosvjedi ovaj tjedan na kojima se zahtijevalo ukidanje ograničenja.
U
Velikoj Britaniji rapidno raste broj umrlih. S više od 100.000 oboljelih
Velika Britanija i dalje na teškim mukama. Zdravstveni sustav opterećen, bolnice prepune, a čini se da bi mogle biti još i punije, jer mediji su objavili priče kako se ljudi koji sumnjaju da su zaraženi jednostavno boje otići u bolnice zbog lošeg stanja u njima. No demanti brzo stiže.
- U dobrim sam rukama liječnika i sestara i zaista čine sve kako bi mi pomogli, rekao je pacijent u bolnici Addenbrooke
Graham Thompson.
Nakon neviđene krize,
Španjolska se unatoč velikom broju preminulih, polako vraća u život. Privremene bolnice koje su bile utočište za one lakše oboljele više nisu potrebne. Pljesak za kraj umornih djelatnika koji su pokušavali spasiti što je moguće više života.
A iz zemlje koja je pretrpjela gotovo najveće žrtve -
Italije, ipak dobre vijesti. U pokrajini Veneto, koja je imala brojne žrtve, pokrenuta je proizvodnja briseva. Onih istih koji će na vrijeme otkriti koronavirus kod potencijalno zaraženih osoba.
- Dnevno ćemo proizvoditi 20.000 briseva. To će zadovoljiti potrebe zemlje, a isto tako pomoći u sprečavanju širenja zaraze, rekao je ravnatelj mikrobiološkog laboratorija
Roberto Rigoli.
U
Belgiji je policija sankcionirala 27.000 prekršitelja pravila boravka kod kuće i socijalne distance, uglavnom mlađih od 30 godina. Iako su otvoreni vrtni centri i trgovine građevinskim materijalima, stroga pravila posjeta domovima za starije još su na snazi. Za voljene koji žive na višim katovima - to znači neuobičajen dolazak u posjet - kranom - platformom i razgovor preko stakla.
U
Berlinu policija je rastjerivala nekoliko stotina demonstranata, koji prosvjeduju protiv restrikcija vlade koja se njima bori protiv koronavirusa. Njemački je Ustavni sud pravorijekom dopustio prosvjede - pridržavaju li se prosvjednici pravila socijalne distance.
Doslovno nijedan kutak svijeta nije ostao netaknut, s time da je
broj smrti u Africi prešao tisuću. U
Nigeriji je u subotu umro glavni pomoćnik predsjednika
Muhammadua Buharija, koji je najviše rangirana osoba koja je podlegla virusu u najmnogoljudnijoj afričkoj zemlji.
Ohrabrujući podaci o broju novooboljelih danas i u susjednoj
Sloveniji, gdje ih je potvrđeno 13. Slovenska vlada donijela je odluku da će se s početkom idućeg tjedna otvoriti trgovine građevnog materijala, tehničke robe i pokućstva, a frizerski i kozmetički saloni 4. svibnja.
U Bosni i Hercegovini ukupno 47 mrtvih te 54 novozaraženih. Neobičan slučaj u Zenici; kod bebe stare 40 dana potvrđen virus, majčin test negativan.
I dok se neke zemlje otvaraju, druge uvode još strože mjere. Prazne su i tihe ulice
Moskve, grada od gotovo 13 milijuna stanovnika. Broj je zaraženih u Ruskoj Federaciji porastao za rekordnih 5.000 u jednom danu, a najviše ih je baš u glavnom gradu zemlje s 9 vremenskih zona. Odluka o karanteni u domovima nije zadržala vjernike koji nisu odustali od tradicije slavljenja Uskrsa po julijanskom kalendaru. U
Turskoj je proglašen dvodnevni policijski sat.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!