Uhićenja U Iranu zbog rušenja zrakoplova, Trudeau prozvao SAD

14.01.2020.

11:30

Autor: T.V./P.F./Hina

default error photo
Iransko pravosuđe uhitilo je nekoliko osoba zbog njihove uloge u rušenju ukrajinskog zrakoplova koji je, kako navodi Teheran, pogreškom pogođen iranskim projektilom.
Iransko pravosuđe uhitilo je nekoliko osoba zbog njihove uloge u rušenju ukrajinskog zrakoplova koji je, kako navodi Teheran, pogreškom pogođen iranskim projektilom, objavilo je pravosuđe u utorak, a predsjednik Irana obećao je da će svi krivci biti privedeni pravdi.

Glasnogovornik iranskog pravosuđa Golamhusein Esmaili objavio je vijesti o tim uhićenjima ne nudeći druge podatke, a istodobno je kazao i da je uhićeno oko 30 prosvjednika koji su proteklih nekoliko dana izašli na ulice tražeći odgovornost za rušenje zrakoplova.

- Oko 30 osoba uhićeno je zbog sudjelovanja u nezakonitim okupljanjima... Mi smo tolerantni prema zakonitim skupovima, rekao je Golamhusein Esmaili za novinsku agenciju Tasnim.

Iranski predsjednik Hasan Rohani obećao je u utorak da će njegova zemlja "kazniti" sve odgovorne za tragediju zrakoplova Boeing srušenog 8. siječnja blizu Teherana pri čemu je poginulo svih 176 putnika i članova posade, prenosi agencija France presse.

- Za naš narod vrlo je važno da za tu nesreću svatko tko je pogriješio ili je bio nemaran" odgovara na sudu, rekao je Rohani u govoru koji je prenosila televizija te je poručio: "Svi oni koji moraju biti kažnjeni bit će kažnjeni. Pravosuđe treba oformiti posebni sud sa sucima visokog ranga i desetak stručnjaka... i cijeli svijet će to pratiti, rekao je Rohani.

Iran je isprva odbacivao mogućnost da je u srijedu srušeni zrakoplov kompanije Ukraine International Airlines mogao biti pogođen iranskom raketom, da bi u subotu oružane snage priznale odgovornost koja se dogodila "ljudskom pogreškom".

Među 176  žrtava nesreće većina su bili državljani Irana i Kanade, ali bilo je i državljana Ukrajine, Švedske i Afganistana i pritisak je snažan na iranske vlasti da provedu transparentnu istragu.

Preuzimanje odgovornosti za nesreću nakon višednevnog nijekanja izazvalo je šok u Iranu i val prosvjeda s pozivima na ostavke čelnih ljudi.

Videosnimke koje su u ponedjeljak kružile društvenim mrežama svjedočile su da su Iranci treći dan zaredom bili na ulicama i skandirali slogane protiv vlade.

Trudeau za srušeni Boeing progovorio i o američkoj odgovornosti

Putnici i posada ukrajinskog Boeinga srušenog iranskim projektilom bili bi živi da nije bilo nedavne eskalacije napetosti u regiji čemu je Washington pridonio, izjavio je kanadski premijer Justin Trudeau u intervjuu za kanal Global, prenose agencije.

Međunarodna zajednica bila je vrlo vrlo jasna u pogledu nužnosti denuklearizacije Irana na vojnom planu, ali i smirivanja napetosti u regiji a koje su izazvane i akcijama SAD-a, rekao je Trudeau u intervjuu emitiranom u ponedjeljak.

- Da nije bilo napetosti i nedavne eskalacije u regiji, vjerujem da bi ti (poginuli) Kanađani danas bili u svojim domovima i sa svojom obitelji, dodao je Trudeau o 57 kanadskih državljana koji su bili na kobnome letu.

Kronična napetost između Irana i SAD-a eskalirala je 3. siječnja američkom likvidacijom najvišeg iranskoga generala Kasima Sulejmanija pošto je Iran odgovorio raketiranjem američkih vojnih baza u Iraku 8. siječnja nekoliko sati prije nego što je ukrajinski Boeing srušen iranskim projektilom.

Trudeau je rekao i da bi očito bilo dobro da je Washington prethodno obavijestio Ottawu o napadu dronom kojim je likvidiran general Sulejmani.
SAD i Kanada članice su NATO-a.

Trudeau je u subotu pozvao iranskog predsjendika Hasana Rohanija da potpuno rasvijetli katastrofu i tražio da Kanada sudjeluje u istrazi. 
Kanadski stručnjaci doputovali su u Teheran radi istrage.

Pad zrakoplopva u srijedu najsmrtonosniji je gubitak na letu za Kanađane od atentata na Boeing 767 kompanije Air India 1985., kada je poginulo 268 Kanađana. Nesreća u Iranu izazvala je golemu tugu u Kanadi gdje živi jedna od najvećih iranskih dijaspora u Sjevernoj Americi, oko 210.000 Kanađana iranskog porijekla prema popisu iz 2016. godine.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!