Ilustracija
Foto: - / Shutterstock
Rusija tvrdi da je identificirala tri osobe osumnjičene za sudjelovanje u pucnjavi na generala Vladimira Aleksejeva. Među njima je i muškarac za kojeg se navodi da je izveo napad. Radi se o ruskom državljaninu rođenom u Ukrajini koji je uhićen u Dubaiju i prebačen u Moskvu.
Korba uhićen u Dubaiju
- Utvrđen je identitet počinitelja koji je nekoliko sati nakon zločina napustio Rusiju i otišao u Ujedinjene Arapske Emirate. Riječ je o Ljubomiru Korbi, rodom iz Ternopiljske regije Ukrajinske Sovjetske Socijalističke Republike, a sada državljaninu Ruske Federacije, rekla je Svetlana Petrenko, glasnogovornica ruskog istražnog odbora.
Izjavila je da je Korba u Moskvu stigao potkraj prosinca prema nalogu ukrajinskih obavještajnih službi kako bi izveo teroristički napad na generala.
– Istražitelji su proveli temeljit očevid na mjestu događaja, tijekom kojeg su pronašli oružje kojim je počinjeno kazneno djelo - pištolj Makarov s prigušivačem i tri komada streljiva, dodala je Petrenko. Na oružju se provode forenzička ispitivanja.
Ruski mediji, pozivajući se na glasnogovornika Kremlja Dmitrija Peskova, izvijestili su da je predsjednik Vladimir Putin u subotu zahvalio šeiku Ujedinjenih Arapskih Emirata na pomoći njegove zemlje u uhićenju Korbe.
Vladimir Aleksejev, koji je inače zamjenik šefa ruske vojne obavještajne službe (GRU), ustrijeljen je s nekoliko metaka u stambenoj zgradi u Moskvi. Prevezen je u bolnicu i operiran. Prema izvješćima ruskih medija - nakon operacije ponovno je pri svijesti.
Rusija kaže da iza atentata stoji Ukrajina koja želi sabotirati mirovne pregovore. Kijev je to demantirao.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!