U središtu krvavog rata u Ukrajini i danas je već potpuno razoren lučki grad Mariupolj na Azovskom moru, u čijim se ruševinama skriva gotovo četiristo tisuća ljudi. Ukrajinci su odbacili ruski ultimatum da predaju grad. Istodobno, rakete su počele padati i na rezidencijalne dijelove Kijeva. U napadu na jedan veliki trgovački centar u glavnom gradu više je poginulih. Prvi put od početka agresije raketirane su stambene zgrade u predgrađu Odese, ključne ukrajinske luke na Crnom moru.
Tijekom dana odjekuju eksplozije na mjestu sinoćnjeg ruskog raketnog napada na trgovački centar u Kijevu, u četvrti Podil. Jesu li to plinske instalacije ili nešto drugo detonira kao posljedica neugašenih žarišta velikog požara koji je buknuo nakon napada?
- Vidite strahovitu štetu na centru i okolnim stambenim objektima. Mislim da je zanimljivo ovo pokazati svijetu, da ovdje nema nikakvog strateškog vojnog cilja kao što Rusi tvrde, rekao je ukrajinski vojni kapelan Nikola Medinski.
- Nakon raketiranja trgovački je centar izgorio, šest stambenih zgrada je oštećeno, tri su uništene. Osmero naših sugrađana je ubijeno. Dvije škole i dva vrtića su oštećeni. Zbog požara zrak u gradu je onečišćen, ne otvarajte prozore, kaže gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko.
U Kijevu trgovački centar, u predgrađu Brovarju, djelomično su uništili distribucijski centar za hranu. Među ranjenima je volonterka iz Amerike.
- Osjećam da još ima posla za mene, da mogu pomoći ovim ljudima. Ne znam mogu li s ovom ozlijeđenom nogom, ali ako se oporavim u SAD-u, vratit ću se ovamo, kaže volonterka Alexis Anttila.
Stradaju i najmlađi, koji nisu ništa skrivili i ne mogu se braniti. Maleni Artem i djevojčica Maša teško su ranjeni u granatiranju.
- Mrzim Rusiju iz dna duše. Djevojčica kojoj smo amputirali nogu toliko je traumatizirana da danima ne jede i ne pije. Jednostavno ne može. Hranimo je intravenski. Dječak od 6 godina dovezen je sa šrapnelom u glavi, opisao nam je kako mu je majka izgorjela u pogođenom automobilu. Govorio je: tata, kupi mi mamu, da me ima tko pratiti u školu, govori liječnik u dječjoj bolnici u Zaporižju Jurij Borzenko.
Napadi su žestoki i nemilosrdni, žele se zauzeti što bolje pozicije u pregovorima koji za sada ne donose konkretne rezultate. Počelo je i gađanje Odese. Ruska vojska i dalje objavljuje svoje snimke te kratka i štura priopćenja vojnog glasnogovornika.
- Preciznim projektilima ispaljenima iz zraka pogođeno je središte za obuku stranih plaćenika i ukrajinskih nacionalista u Novoj Ljubomirki u regiji Rivne. Više od 80 plaćenika i nacionalista eliminirano je, rekao je glasnogovornik ruskog ministarstva obrane Igor Konašenkov.
"Krvava pat-pozicija", situaciju opisuje jedan analitičar. Ključna bitka dosadašnje invazije i dalje se vodi za azovsku luku Mariupolj. Rijetke snimke pokazuju užas razrušenog grada, stanovnike koji odlaze s vrećicama i kućnim ljubimcima u rukama.
- Čak i ako ga Rusi osvoje i instaliraju marionetsku vojnu upravu, i dalje će postojati otpor. Mariupolj je postojbina bataljuna Azov koji ima vrlo visoku borbenu odlučnost i iskustvo, i koji je i oslobodio grad od ruske okupacije 2015. Zato mislim da je ruski napad na Mariupolj zapravo osveta tom bataljunu jer Putin misli kako može preoteti grad. I na televiziji prikazivati zarobljene pripadnike Azova, istaknula je analitičarka iz Londona, Orysia Lutsevych.
Ukrajinski predsjednik Zelenski obratio se njemačkim građanima. Za uvod pustio im je zvuk sirene, koji Kijevljani, kaže, slušaju po nekoliko puta dnevno.
- Do rata, Kijev su zvali novim Berlinom, uspoređujući našu i vašu otvorenost, emocije, slobodu na trgovima i iskrenost ljudi, klubove, zabave. Kijev je sada zatvoren i tih u očekivanju nove uzbune, zbog kojih ljudi moraju u skloništa. Borimo se za preživljavanje protiv jedne od najvećih vojski na svijetu, protiv njihovih bombi, raketa i topništva. Protiv zrakoplova, na kojima Rusi ponovno ispisuju: "Za Berlin". Jer oni žele mnogo dalje od Ukrajine, žele stići i do vas, kaže ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
Daleko od bojišta, privid normalnog. Na ukrajinskim farmama vodi se druga bitka: za opskrbu zemlje i ekonomsko preživljavanje.
- Ovdje iza mene stoji gotovo 500 tona kukuruza. Mnogo je problema. Luke su zatvorene, nema nikakvih transakcija. Ne prodajemo urod, ali da bismo nastavili raditi, moramo kupovati repromaterijal. Financije nisu u ravnoteži, nemamo likvidnost, kaže Sergij Vahnjuk, ukrajinski farmer.
Ukrajina je veliki proizvođač hrane, peti izvoznik žita na svijetu. Ovi problemi poljoprivrednika osjetit će se diljem svijeta.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!