Neovisni stručnjaci mjanmarsku vojsku optužuju za ubojstva, silovanja, mučenja, ropstvo, nasilje prema djeci kao i uništavanje sela do temelja.
Dan nakon što je objavljeno izvješće UN-ova Odbora za ljudska prava koji najviše dužnosnike mjanmarske vojske smatra odgovornima za genocidne namjere i zločine nad muslimanskom manjinom Rohingyma i traži da im se za to sudi na Međunarodnom sudu pravde, o situaciji u Mjanmaru raspravljalo je jučer Vijeće sigurnosti UN-a.
Pred Vijećem sigurnosti glavni tajnik UN-a
Antonio Guterres nije upotrijebio riječ "genocid". Govorio je o "obrascu kršenja i zloupotrebi ljudskih prava" što, kaže, nedvojbeno predstavlja najteže zločine prema međunarodnom pravu.
Odgovornost je vodstva Mjanmara da iskaže veću odlučnost u poštovanju načela jednakosti i nediskriminacije, da se suprotstavi poticanju rasne mržnje i nasilja, izjavio je.
Obljetnica masovnog egzodusa RohingyaNeovisni stručnjaci mjanmarsku vojsku optužuju za ubojstva, silovanja, mučenja, ropstvo, nasilje prema djeci kao i uništavanje sela do temelja. O tomu govori i američka veleposlanica pri UN-u
Nikki Haley. Nevina ljudska bića bila su silovana, ubijena i živa spaljena samo zbog svoje vjerske i etničke pripadnosti. Cijeli svijet promatra što ćemo poduzeti i hoćemo li djelovati, rekla je Haley.
U Vijeću sigurnosti govorila je i dobitnica Oscara, australska glumica, UN-ova veleposlanica dobre volje
Cate Blanchett. Nedavno je posjetila izbjeglički kamp Rohingya u Bangladešu. Blanchett apelira na veću međunarodnu pomoć za više od 700.000 Rohindža koje je mjanmarska vojska brutalno prognala.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!