Aleksandar Vučić
Foto: Milos Tesic/ATA Images / PIXSELL
Srbija će na skupu Vijeća Europe u Reykjaviku biti predstavljena na najnižoj razini, priopćio je Aleksandar Vučić i najavio načelnu suzdržanost službenog Beograda u glasanju o zaštiti teritorijalnog integriteta Ukrajine, Moldavije i Gruzije.
Srbijanski predsjednik osvrnuo se i na hrvatske medije.
Podsjetivši da je Srbija uputila amandman na Rezoluciju, čije se usvajanje očekuje u Reykjaviku, u kojemu je tražila da se ubaci formulacija "poštivanje teritorijalnog integriteta svih zemalja članica VE", Vučić je ustvrdio da je taj amandman odbačen, ponajprije na inzistiranje Njemačke.
- Oni poštuju teritorijalni integritet i Povelju UN-a samo kada to njima odgovara, rekao je Vučić novinarima poslije današnjih razgovora s posebnim predstavnikom EU za dijalog Srbije i Kosova Miroslavom Lajčakom.
Vučić je naglasio da zbog takvih stajališta o prijedlogu Beograda, on neće ići u Reyklavik, a da će Srbija na tom skupu VE biti predstavljena "na najnižoj razini" i biti suzdržana u glasanju.
- Podržavamo teritorijalni integritet Ukrajine, Moldavije i Gruzije, ali nismo spremni odreći se našeg teritorijalnog integriteta, rekao je Vučić, aludirajući na Kosovo, čiju neovisnost proglašenu 2008. godine, uz Srbiju, ne priznaje ni pet država-članica Unije.
Odlukom unutar EU-a da se odbaci amandman, po Vučićevoj ocjeni, "jasno stavljaju do znanja da su spremni gaziti integritet Srbije i Povelju UN-a".
- Shvatili smo da teritorijalni integritet postoji za one zemlje čiji teritorijalni integritet priznaju oni, a ne UN, tako da će njihova želja biti da se štiti teritorijalni integritet tamo gdje njima odgovara, a tamo gdje im ne odgovara tim gore po teritorijalni integritet te zemlje, rekao je Vučić
Zabrinut zbog situacije na Kosovu
Predsjednik Srbije izjavio je da je u današnjem razgovoru s Lajčakom istaknuo "veoma veliku zabrinutost" za situaciju na sjeveru Kosova i da ju dijeli s Lajčakom koji je "osjetio odlučnost Srba" da se suprotstave "teroru Prištine i Kurtija".
- I da je nevjerojatna strast kojom (Kurti) želi da izbije nekakav rat, sukob u kojem bi on bio veliki albanski heroj, rekao je Vučić na konferenciji za novinare.
O akciji prikupljanja nelegalnog oružja
Otkrio je i informaciju da je u akciji prikupljanja nelegalnog oružja dosad prikupljen 9.401 komad oružja, od toga 711 bombi i zolja. Zahvalio se građanima te otkrio da se i tijekom prikupljanja oružja zabilježili incidenti jer su neki građani zaboravljali izvaditi metke iz cijevi.
- Posebno sam zadovoljan onim što smo postigli slanjem policajaca u škole. Obavili smo ankete, svi su zadovoljni, gotovo plebiscitarna podrška. Vjerujem da je to bio dobar put, na ljeto ćemo dobiti čitavu generaciju novih policajaca, rekao je Vučić.
Osvrnuo se i na hrvatske medije
- Iznenađen sam svojom velikom popularnošću u Zagrebu i Hrvatskoj. Očito najviše klikova imaju kad me po cijeli dan drže kao prvu vijest, neka nastave, poručio je srpski predsjednik.
Kaže kako nije ljubomoran na Hrvatsku iako se ovdje bolje živi.
- Ne zaboravljam ja da je razlika u plaćama bila naša 329, a vaša 865 eura. Danas se ta razlika smanjila, ne samo relativno nego i u apsolutnim brojevima. Mi smo zadnjih deset godina iskoristili da vam se približimo, rekao je Vučić pa dodao:
- Vi ste desetljećima, vjekovima bili ispred Srbije. Neki bi rekli da ste vodili mudriju politiku, neki bi rekli nešto drugačiju. Kako god okrenete, nije sporno da je u Hrvatskoj viši nivo životnog standarda bio uvijek. Samo se ta razlika smanjuje. Na to sam samo ponosan. (...) Ljudi u Srbiji odlično razumiju tko radi u interesu, a tko protiv interesa zemlje, zaključio je Vučić.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!