Šteta od pljačke nakita iz Louvrea procjenjuje se na 88 milijuna eura

21.10.2025.

22:19

Autor: D.M./HRT/Hina

Ukradena tijara carice Eugenije
Ukradena tijara carice Eugenije
Foto: Muzej Louvre / via Reuters

 Lopovi koji su izveli smjelu pljačku u muzeju Louvre u Parizu pobjegli su s nakitom čija se vrijednost procjenjuje na 88 milijuna eura, rekla je u utorak pariška tužiteljica Laure Beccuau.

- Važno je umati na umu da je ovo financijska šteta, koja nije ništa u usporedbi s povijesnom štetom uzrokovanom ovom krađom, rekla je tužiteljica radiju RTL.

U onome što su neki političari opisali kao nacionalno poniženje, četiri osobe u nedjelju su provalile u Louvre, popevši se na kat dizalicom, gdje su razbili prozor. Uzeli su predmete iz galerije za kraljevski nakit i pobjegli na motociklima.

Među osam komada ukradenog nakita nalazila se tijara i naušnice kraljice Marije Amalije i kraljice Hortenzije iz ranog 19. stoljeća. Dijadema carice Eugenije pronađena je pred muzejem, navodno ispuštena tijekom bijega.

Riječ je o prvoj pljački u Louvreu od 1998. kada je ukradena slika Camillea Corota nakon čega više nikada nije viđena.

Nedjeljna pljačka je ponovo otvorila raspravu o, kako kažu kritičari, lošem osiguranju u francuskim muzejima, koji su daleko manje osigurani od banaka i sve su češća meta lopova.

Francuska policija nastavlja s potjerom za skupinom lopova i na slučaju radi oko 60 istražitelja. Dužnosnici kažu da se čini da su lopovi veoma iskusni i da je možda riječ o "stranim" državljanima.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!