Pariz, zračna luka
Foto: Izvor: / Shutterstock
U Francuskoj je evakuirano nekoliko zračnih luka zbog dojave o bombama. Među lokacijama našli su se aerodromi u Nici, Lionu, Lilleu nakon što su primili prijetnje.
Dva sata nakon najave evakuacije, zračna luka Lille objavila je na društvenim mrežama da vlasti vjeruju da je siguran povratak osoblja i putnika.
Uzbuna ukinuta u nekoliko luka
Policijski izvor je prvo rekao za AFP da je evakuirano šest zračnih luka, u Lilleu, Lyonu (Bron), Nantesu, Nici, Toulouseu i Beauvaisu. Glasnogovornica zračne luke u Strasbourgu izjavila je poslije za AFP da se i ona evakuira nakon primitka "zlonamjerne elektroničke pošte". Zračne luke u Parizu nisu pogođene.
Uzbuna je ipak ukinuta u nekoliko tih luka.
- Zračne luke u Nici, Bron u Lyonu i u Lilleu postupno su proradile nakon provjere, rekao je za AFP drugi policijski izvor.
Glasnogovornik Opće uprave za civilno zrakoplovstvo (DGAC) potvrdio je oko podneva da su zbog "dojava o bombi evakuirani terminali" u četirima zračnim lukama.
DGAC je na svojoj mrežnoj stranici objavio da su rano poslijepodne kasnili letovi u Toulouseu-Blagnac, Lilleu-Lesquin i Beauvaisu-Tille.
Šest zračnih luka pogođeno je ovim upozorenjem primljenim e-poštom, ranije je prenio portal France 3.
Prijetnja bombom
Među evakuiranim lukama bila je i ona u Lilleu, što je potvrđeno i na službenom profeilu na X-u.
- Zračna luka evakuirana je nakon prijetnje bombom. Službe državne sigurnosti su na licu mjesta, istaknuli su.
Sumnjiv paket?
Veliki sigurnosni perametar podignut je i u zračnoj luci Toulouse Blagnac zbog upozorenja o sumnjivom paketu.
Policajci su brzo upućeni na mjesto događaja kako bi preuzeli kontrolu nad situacijom u skladu s uobičajenim postupkom.
Stupanj pripravnosti na najvišoj razini
Zbog rata na Bliskom istoku raste napetost i u Francuskoj, gdje žive brojne muslimanske i židovske zajednice.
Nakon što je u gradu Arrasu na sjeveru zemlje radikalni islamist ubio profesora u školi, Francuska je podignula stupanj pripravnosti na najvišu razinu.
U dvorcu Versaillesu, koji svake godine privlači u Francusku velik broj turista, danas je ponovno oglašena uzbuna zbog dojave o bombi i oko 13 sati je evakuiran, rekle su mjesne vlasti za AFP.
Taj je francuski turistički biser iz istog razloga bio evakuiran i jučer , kao i muzej Louvre u subotu.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!