Hrvatsko gospodarstvo poraslo je i u četvrtom tromjesečju prošle godine, sedmi kvartal zaredom, no rast je usporen na 4 posto. Time je izbjegnuta očekivana tehnička recesija. U cijeloj 2022. godini BDP je porastao za 6,3 posto.
28.02.2023.
Zadnja izmjena 18:25
Autor: HRT/Hina/Silvana Skočajić/Dnevnik
Hrvatsko gospodarstvo poraslo je i u četvrtom tromjesečju prošle godine, sedmi kvartal zaredom, no rast je usporen na 4 posto. Time je izbjegnuta očekivana tehnička recesija. U cijeloj 2022. godini BDP je porastao za 6,3 posto.
DZS je u utorak objavio prvu procjenu prema kojoj je bruto domaći proizvod (BDP) u trećem kvartalu porastao četiri posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. To je sporiji rast nego u prethodnom tromjesečju, kada je BDP porastao 5,2 posto, no to je već sedmi kvartal zaredom kako se gospodarstvo oporavlja od koronakrize.
Primorac je istaknuo i da je BDP na kvartalnoj razini, odnosno u četvrtom lanjskom tromjesečju u odnosu na treće tromjesečje iste godine, porastao za 0,9 posto.
- Time su izbjegnute i sve one špekulacije o eventualnom ulasku u recesiju, tako da svi oni koji su govorili nešto o tome, strahovali od toga, mogu biti mirni, izjavio je Primorac na konferenciji za medije u Ministarstvu financija.
Naime, na takvu mogućnost upozorio je nedavno i Ekonomski institut, Zagreb prilikom zadnje objave svog CEIZ indeksa, a između ostalih ranije na tu mogućnost je skrenula pažnju i Hrvatska udruga poslodavaca (HUP).
Primorac je rekao da doprinos rastu BDP-a prije svega dolazi od izvoza, isto tako od investicija, a djelomično i povećanja potrošnje. "Dakle, osobna potrošnja je, unatoč padu realne kupovne moći građana, ostala na zadovoljavajućoj razini, prije svega zbog povećanja zaposlenosti, napomenuo je Primorac.
To su sve dobri i pozitivni podaci i ulijevaju povjerenje u našu gospodarsku održivost i sve ono što smo do sada radili kao Vlada, poručio je.
Rast od 6,3 posto u 2022. godini, istaknuo je ministar, gotovo je dvostruko veći od prosječne stope rasta u Europskoj uniji, dok kada je riječ o rastu od četiri posto u zadnjem kvartalu, prema dosad dostupnim podacima tek je nekoliko članica raslo brže.
U 2023. se očekuje usporavanje rasta gospodarstva, što je u skladu i s najavama Vlade, kazao je Primorac.
Podsjetio je da Europska komisija u 2023. za Hrvatsku prognozira rast od 1,2 posto, pri čemu bi udar energetske krize i inflatornih pritisaka trebao biti blaži no što se prvotno očekivalo
To je i zbog blaže zime, pa tako i smanjene potrošnje energenata, kao i diversifikacije dobavnih pravaca u opskrbi energentima, dodao je.
Kada je riječ o Hrvatskoj, unatoč prognozama da će velik dio europskog gospodarstva završiti u recesiji, ona je za sada izbjegnuta, pa bi se tako i pozitivna kretanja u članicama EU-a koje su najznačajniji vanjskotrgovinski partneri Hrvatske, u ovoj godini trebala pozitivno odraziti i na stanje u Hrvatskoj, izjavio je ministar financija.
Vijest je komentirao i ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović.
- Snažan impuls rastu BDP-a sigurno je vezan i uz brojne investicije uz korištenje sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a imali smo i situaciju da je zadnjem kvartalu prošle godine došlo i do povećanja broja zaposlenih, rekao je Filipović.
Iako svjetsko, pa tako i hrvatsko gospodarstvo znatno usporavaju u 2023., zbog ulaska u eurozonu i Schengen te dobrih najava za turističku sezonu, u Vladi se nadaju većem rastu BDP-a od prognoziranih 0,7 posto.
Iz Hrvatske gospodarske komore komentirali su prvu procjenu BDP-a za četvrti kvartal prošle godine, istaknuvši da je BDP u tom kvartalu bio jak u odnosu na očekivanja koja su bila znatno skromnija, čak i negativna. Glavni ekonomist Hrvatske gospodarske komore Goran Šaravanja navodi kako je spomenuti rast pokazao da industrijska proizvodnja nije i cijela ekonomija. Podsjeća da je industrijska proizvodnja pala za 3,7 posto (prerađivačka tri posto) na godišnjoj razini u četvrtom kvartalu.
- To je potpuno u skladu s europskim i globalnim kretanjima koje pratimo. Međutim, građevinarstvo te informacije i komunikacije, dva sektora koja su tijekom pandemije dobro poslovala, rasla su 2,9 posto odnosno 10,5 posto na godišnjoj razini u četvrtom kvartalu 2022. Spomenuli smo pandemiju jer želimo ukazati da su stope rasta ostvarene unatoč visokoj bazi - nije naime riječ o visokim stopama rasta zbog osjetnog pada aktivnosti u prethodnom razdoblju, ističu iz HGK.
Osobna je potrošnja u zadnjem kvartalu rasla samo 1,3 posto na godišnjoj razini. Utjecaj visoke inflacije na raspoložive dohotke, analizira Šaravanja, konačno se vidi u statistici BDP-a. Spomenuto građevinarstvo doprinijelo je rastu investicija od 9,6 posto. U HGK ostaju pri stavu da će ovu godinu karakterizirati osjetno usporavanje rasta. Vagani prosjek prognoza za rast BDP-a koje prate na "HGK Pulsu" iznosi 1,1 posto.
Prema HGK, tržište rada bit će ključno u određivanju kretanja BDP-a ove godine: bude li zaposlenost ostala blizu prosječnih razina iz 2022. godine, pritisak na rast plaća zbog nedostatka radne snage trebao bi podržati osobno potrošnju.
- Rast BDP-a u četvrtom kvartalu od 4 posto godišnje je iznad očekivanja, zahvaljujući ubrzanju rasta investicija te javne potrošnje, istaknuli su iz HUP-a.
Navode kako na snažan rast investicija, odgovornih za otprilike pola opće stope rasta, utječe ubrzano povlačenje EU fondova te rastuća orijentacija ekonomije na izvoz. Naime, ona potiče investicije izvoznika u konkurentnost uoči ulaska ekonomije u europodručje gdje se konkurentski pritisci na naših kompanija pojačavaju, objašnjavaju poslodavci.
Doprinos javne potrošnje rastu BDP-a na razini nešto manjoj od preostale polovice odražava protucikličku potrošnju u jeku energetske krize uz već poznat rastući stupanj sufinanciranja investicija iz EU fondova, kažu u HUP-u.
Napominju i kako je suficit u državnom proračunu na razini od oko 1 posto BDP-a omogućio pravodobno jačanje javne potrošnje, koja je neupitno kratkoročno djelovala stabilizacijski te spriječila snažnije usporavanje BDP-a.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora