Nove trošarine i poskupljenja uslužnih djelatnosti u Hrvatskoj potencijalno ugrožavaju konkurentnost domaćeg izvoza i turizma.
12.01.2026.
21:05
Autor: Michelle Božičević/Petar Vlahov/P.F./Vijesti/Studio4/HRT
Nove trošarine i poskupljenja uslužnih djelatnosti u Hrvatskoj potencijalno ugrožavaju konkurentnost domaćeg izvoza i turizma.
Dario Marenić, član Udruge izvoznika, smatra kako će poskupljenje cigareta i nikotinskih tekućina povećati državni proračun za 129 milijuna eura. Međutim, poskupljenje zbrinjavanja posebnog otpada, poput stakla i medicinske opreme, dovodi u pitanje konkurentnost Hrvatske u odnosu na Italiju i Austriju. Poskupljenja se očekuju u prvom tromjesečju 2026. godine.
Ivica Jakić, energetski analitičar s Mauricijusa, jedne od oaza afričkog turizma, tvrdi kako su hrana, energija i radna snaga znatno jeftiniji nego u Europi i Hrvatskoj. Upozorava da je nužno vratiti cijene turističkih usluga u realne okvire jer Hrvatska gubi konkurentnost na Mediteranu, ali i u odnosu na afričke turističke destinacije.
Cijeli razgovor pogledajte u nastavku.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora