Socijalni partneri mjere načelno pozdravljaju, ali imaju i neke zamjerke.
Vlada je danas predstavila izmjene mjera za spas radnih mjesta u krizi koju je izazvao koronavirus. Većina Vladinih mjera usklađena je s prijedlozima socijalnih partnera, i poslodavcima i sindikatima, koji mjere načelno pozdravljaju, ali imaju i neke zamjerke.➡️Stigle nove mjere za gospodarstvo➡️Sindikalisti dijelom zadovoljni novim mjerama za očuvanje radnih mjestaOno što treba pozdraviti u novim Vladinim mjerama svakako je stupnjevanje potpora, kažu u Udruzi turizma.
- Nije isključivi kriterij pad prometa od 60 posto i više, nego je taj dijapazon proširen na 40 posto, znači od 40 do 60. To je definitivno dobro, poručio je
Veljko Ostojić iz Hrvatske udruge turizma.
Zadovoljni su i što model za računanje potpora ne mora biti mjesec za mjesec, nego kumulativ drugog i trećeg tromjesečja.
Sindikati su zadovoljni dijalogom s poslodavcima, mjerom stupnjevanja, ali i skraćivanjem radnog vremena.
- Pozdravljamo ovo redefiniranje, da se radno vrijeme može skratiti do 70 posto i da naknada onda ide 2800 kuna po radniku, rekao je predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske
Mladen Novosel.
No neprihvatljivo im je stajalište
ministra Aladrovića o otpuštanju radnika.
- On i dalje zagovara da bi poslodavci imali pravo dobiti mjeru za one radnike koje neće otpustiti, a preostali dio mogu otpustiti kako žele. Nama je to apsolutno neprihvatljivo, poručio je Novosel.
U Hrvatskoj udruzi poslodavaca kažu - prihvaćeni su i njihovi prijedlozi, a svi socijalni partneri moraju se zajedno boriti za očuvanje radnih mjesta.
- U ovom času mislim da je ovo maksimum mogućeg, pa možda čak i iznad toga. Naravno da bi bilo bolje da je moć naše države veća, ali ona je tolika kolika je, kapaciteti našeg gospodarstva su takvi kakvi su i svi zajedno se moramo boriti da opstanemo, ovo je borba za opstanak, poručio je
Damir Zorić, direktor Hrvatske udruge poslodavaca.
Mjere su, kažu u SDP-u, zasad dobar način pomaganja poslodavcima i radnicima, ali nisu obuhvaćeni svi segmenti ekonomije i društva, pa predlaže i energetske vaučere za građane.
- Da svatko dobije određeni energetski vaučer sukladno svojoj snazi i na taj način može plaćati struju, plin ili drva. To je prva stvar. Druga stvar, trebalo je također povezati Finu s odgodom provođenja Ovršnog zakona, rekao je
Siniša Hajdaš Dončić (SDP).
To bi, kaže, ugroženim građanima omogućilo da predahnu tijekom zime, a istodobno da se ovisno o dubini krize uvode daljnje mjere i scenariji.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!