Županijski centar za gospodarenje otpadom Kaštijun i dalje je u fokusu istarske javnosti. O problematici zbrinjavanja otpada, novim cijenama te mogućem stečaju održan je sastanak osnivača i istarskih gradonačelnika. Pulski gradonačelnik Filip Zoričić ocijenio je u Puli, nakon sastanka o rješavanju pitanja gospodarenja otpadom na području Istarske županije, kako u Istri očito ne postoji sustav gospodarenja otpadom.
- Činjenica je da se predlaže daleko veća cijena koju građani neće moći pratiti. Po meni jedino rješenje ako ne želimo ljudima ovdje u južnoj Istri, Medulinu, da smrdi da dio toga tereta pokušamo smanjiti tj. transportirati prema Trstu i tamo gdje su cijene jeftinije obrađivati, za HRT Regionalni dnevnik rekao je Damir Kajin, gradonačelnik Buzeta.
U Istarskoj županiji se držimo stare paradigme upravljanja otpadom, gdje sve ovisi o odlagalištu. Nužno je da se hitno odmaknemo od tradicionalnog načina pogleda na otpad prema novoj paradigmi sustava gospodarenja otpadom koji uključuje smanjenje nastajanja otpada, ponovnu uporabu, recikliranje, kompostiranje i pretvorbu otpada u energiju, rekao je Zoričić.
Na koordinacijskom sastanku, na kojem su se prvi put sastali predstavnici županije, gradonačelnici, direktori komunalnih poduzeća i predstavnici civilnog nadzora, raspravljalo se o problematici Županijskog centra gospodarenja otpadom Kaštijuna, posebice o modelu izračuna cijene zbrinjavanja komunalnog otpada u sklopu novog ugovora, predviđanju kretanja cijena zbrinjavanja komunalnog otpada u idućem razdoblju te o statusu biootpada i novom planu obrade otpada.
- Zbog niske cijene koju je Kaštijun naplaćivao pružateljima komunalnih usluga, došlo je do financijskog 'krpanja' i neodrživosti poslovanja, preopterećenosti postrojenja i rizika zastoja obrade zbog preopterećenosti i neadekvatnih ulaganja, rekao je Zoričić i dodao da je bilo previše komponenata, a na kraju i loša kvaliteta goriva iz otpada, što znači i skuplje zbrinjavanje.
ŽCGO Kaštijun doživio financijski slom zbog niskih cijena, povećanjem cijena spriječiti stečaj
Na pitanje novinara hoće li Kaštijun u stečaj, Zoričić je odgovorio kako ne ide i da će se svi dionici potruditi da povećanjem cijena do toga ne dođe.
- Kaštijun je doživio financijski slom upravo zbog malih cijena, gdje je komunalcima puno lakše dovoditi sve na Kaštijun nego da odvajaju. Za Grad Pulu je važno da cijena ŽCGO-u bude viša od cijena zbrinjavanja ostalih vrsta otpada da bi motivirali sudionike sustava da počnu s odvajanjem otpada s naglaskom na biootpad, a kako bi društvo osiguralo novčani tok za ulaganja i održavanje, zaključio je Zoričić.
Zamjenik župana Tulio Demetlika ocijenio je da sustav gospodarenja otpada u Istri funkcionira, da se otpad odvaja i skuplja.
- Kaštijun, odnosno sustav gospodarenja otpadom, nije ovisio samo o nama, već o zakonu koji nije definirao dosta stvari. Nije riješeno zbrinjavanje SRF-a (gorivo iz otpada), i to je prepušteno tvrtki Kaštijunu. Svi u Istri moraju znati da je Kaštijun točka koja može stvarati jedinstvo u Istri bez obzira na političke stavove i opcije, poručio je Demetlika.
Medulin u borbi protiv Kaštijuna osniva udrugu građana po uzoru na Franak
Načelnik općine Medulina Ivan Kirac najavio je osnutak udruge građana koja će se boriti protiv ŽCGO-a Kaštijuna. Istaknuo je kako će se kroz tu udrugu pomoći svim mještanima te općine na koje Kaštijun izravno utječe i tražit će se odšteta zbog njegova rada, a pritom će se poduzeti sve što je potrebno da se interesi mještana i gospodarstvenika Medulina zaštite.
Dodao je da je inicijativu za udrugu građana pokrenuo na temelju rezolucije Općine protiv Kaštijuna, a preko nje se žele pokrenuti postupci za zaštitu kolektivnih interesa građana i gospodarstvenika "po uzoru na udrugu Franak".
Već je najavljeno da će cijena zbrinjavanja tone komunalnog otpada sa 70 eura skočiti na 145. Na to Buzet, Pazin i Vodnjan nisu pristali.
- Svakako da nije fer da mi koji nemamo turizam sudjelujemo u rješenju problema koji se dešava ljeti, odnosno ti pikovi, za HRT Dnevnik rekao je Edi Pastrovicchio, gradonačelnik Vodnjana.
Nakon današnjeg sastanka otvorena su ostala brojna pitanja. O njima će se ponovno raspravljati za dva tjedna.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!