07:13 / 31.10.2020.

Autor: M.Š./HRT/Hina

2769 novih slučajeva, 15 osoba preminulo

Foto: Robert Anic/PIXSELL

Foto: Robert Anic/PIXSELL

Foto: - / PIXSELL

U posljednja 24 sata zabilježeno je 2769 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 15 952.
U posljednja 24 sata zabilježeno je 2769 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 15 952. Među njima je 1049 pacijenata na bolničkom liječenju, od kojih su 82 na respiratoru. Preminulo je 15 osoba.

➡️ U Hrvatskoj u petak 2772 nova slučaja, preminulo 20 osoba
➡️ Sve o koronavirusu

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 49 316 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 546 preminulo. Ukupno se oporavilo 32 818 osoba, od kojih 1908 u posljednja 24 sata. U samoizolaciji je trenutno 27 940 osoba.

Do danas su ukupno testirane 494 022 osobe, od toga 8741 u posljednja 24 sata.

Koronavirus u Hrvatskoj:

➡️ Virus se probio i u splitski zatvor na Bilicama. Pozitivna su dva zatvorenika i 4 sluzbenika.Za njih 18 odredena je samoizilacija. Sve ovo porucuju iz resornog ministarstva ne utjece na rad u splitskom zatvoru.

➡️ Do ponedjeljka će Klinička bolnica Dubrava postati COVID bolnica, no prije toga moraju biti zadovoljeni svi tehnički uvjeti, a povjerenstvo za infekcije treba ustanoviti da je sigurna za rad, rekao je predsjednik Upravnog vijeća bolnice Silvio Bašić i istaknuo da ni u jednom trenutku nije nedostajalo respiratora, a trenutačno ih je slobodno 12. Spremni su i šatori, no u bolnici se nadaju da neće biti potrebni. Opširnije

➡️ Od 29 zaraženih danas na daruvarskom području, 18 je korisnika jednog privatnog doma za starije i nemoćne osobe, a zaraženo je i još 5 djelatnika doma. Opširnije

➡ Koliko se građani pridržavaju propisanih mjera, izvijestio je u podnevnom Dnevniku naš reporter Marko Percan.

➡️ Kakve su mjere na gradskim grobljima u Zagrebu, provjerio je u emisiji "Dobro jutro, Hrvatska", Gordan Čelić.

➡️ Stožeri pozivaju građane da izbjegavaju gužve na blagdan Svih svetih te da groblja posjete danas. Na grobljima su covid redari koji osiguravaju provođenje epidemioloških mjera. U Zagrebu je uz stroge mjere posebno organiziran javni prijevoz prema većim gradskim grobljima. Jedino će tako građani moći do posljednjih počivališta svojih najmilijih. Grad je osigurao besplatan prijevoz na izvanrednim autobusnim linijama.

➡️ Premijer Andrej Plenković pozvao je građane da zbog epidemije koronavirusa budu oprezni tijekom posjeta grobljima na blagdan Svih svetih. Opširnije

➡️ Politički tajnik Mosta Nikola Grmoja pozitivan je na covid-19. Opširnije ➡️ Blizu smo ili smo čak na samom vrhuncu epidemije. Ali to znači i da je sad najopasniji trenutak i da moramo biti oprezni, izjavio je u Dnevniku HTV-a Gordan Lauc, znanstvenik i član Znanstvenog savjeta Vlade. Opširnije

Podaci županijskih stožera:

➡️ Prema podacima dobivenim od Zavoda za javno zdravstvo Sveti Rok Virovitičko-podravske županije, analizirajući testirane osobe od 28. listopada, na području naše županije, novo zaraženih virusom SARS-CoV-2 je 23, pa ja ukupno brojka, do sada zaraženih korona virusom na području naše županije, od početka epidemije, prešla 700 i iznosi 708 osoba.

➡️ U Ličko-senjskoj županiji u posljednja 24 sata je 17 novooboljelih osoba od Covida-19. U posljednja 24 sata provedeno je testiranje nad 54 osobe. Pod aktivnom mjerom samoizolacije su 333 osobe.

➡️ Na području Zadarske županije 45 je novih slučajeva zaraze, a u najvećoj mjeri riječ je o kontaktima zaraženih osoba i obiteljskim kontaktima.

➡️ Na području Splitsko-dalmatinske županije danas je 275 novooboljelih osoba pozitivno na koronavirus, a umro je 74-godišnji muškarac koji je uz brojne komorbiditete bilo pozitivan na koronavirus.

➡️ U Varaždinskoj županiji 128 novih slučajeva zaraze, a od danas se brisevi uzimaju po drive-in principu kod varaždinske Arene.

➡️ Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije u proteklih 24 sata testirano je 335 osoba od čega je evidentirano 149 pozitivnih osoba u Međimurskoj županiji.

➡️ Od 30. listopada u 15 sati evidentirano je 136 novih osoba s područja Krapinsko-zagorske županije pozitivnih na koronavirus.

➡️ U protekla 24 sata na području Šibensko-kninske županije 65 osoba je oboljelo od COVID-19 infekcije. Preminula je ženska osoba starije životne dobi oboljela od COVID-19 infekcije.

➡️ Tijekom posljednja 24 sata na području Osječko-baranjske županije bilježimo 208 novopozitivnih osoba od 543  testirane u KBC-u Osijek i Zavodu za javno zdravstvo OBŽ-a. Novopozitivne osobe su iz čak 47 naselja, od kojih najviše iz grada Osijeka, njih 77.

➡️ U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglim do 8 sati, u posljednja 24 sata je 71 nova pozitivna osoba na koronavirus.

➡️ U Gradu Zagrebu u protekla 24 sata u Službi za kliničku mikrobiologiju NZJZ-a "Dr. Andrija Štampar" obavljeno je 1511 testiranja na SARS-CoV-2. Zabilježeno je 840 novooboljelih osoba. O situaciji u Zagrebu u podnevnom je Dnevniku izvijestila Nikolina Ćosić.

➡️ U Dubrovačko-neretvanskoj županiji u posljednja 24 sata zabilježeno je 56 novih slučajeva zaraze koronavirusom.

➡️ U Primorsko-goranskoj županiji u protekla 24 sata potvrđena je zaraza koronavirusom kod još 121 osobe, od 795 testiranih, doznaje se u subotu iz županijskog Stožera civilne zaštite.

➡️ U Sisačko-moslavačkoj županiji na današnji dan je 25 novooboljelih.

➡️ Prema podacima Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, u zadnja 24 sata na području Brodsko-posavske županije zabilježeno je 129 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 od čega su dvije osobe s prebivalištem u drugoj županiji.

Posebno zabrinjava prodor virusa u jedan privatni dom za starije i nemoćne gdje je zaražena većina štićenika, njih 22-oje, te veći dio zaposlenika.

➡️ U posljednja 24 sata na području Bjelovarsko-bilogorske županije potvrđeno je 45 novih slučajeva zaraze koronavirusom. U protekla 24 sata jedna osoba preminula je s koronavirusom s područja Bjelovarsko-bilogorske županije.

➡️ Na području Karlovačke županije novozaraženih je 46, a testirano je ukupno 237 osoba.

➡️ Stožer civilne zaštite Koprivničko-križevačke županije obavještava javnost kako je nakon pristiglih nalaza izuzetih uzoraka testiranih na SARS – CoV-2 virus, na području županije u općoj populaciji potvrđeno 79 novih slučajeva bolesti COVID-19. 

➡️ U Istri je u protekla 24 sata ispitano 307 uzoraka brisa, a potvrđeno je 36 novozaraženih osoba. Preminula je jedna COVID-19 pozitivna osoba s kroničnim bolestima koja je 1929. godište.

➡️ U Požeško-slavonskoj županiji trenutno je aktivno 158 slučajeva zaraze korona virusom (COVID-19), 142 osobe nalazi se u kućnoj izolaciji, a 16 osoba je hospitalizirano. U samoizolaciji se nalazi 501 osoba, a ukupno je testirano 12462 osobe. Na posljednjem testiranju obrađeno je 184 uzorka, od kojih je 12 pozitivnih.  Tijekom dana će se nastaviti s testiranjem kontakata zaraženih osoba kao i svih suspektnih osoba

Koronavirus u svijetu:

➡️ Austrija je uvela drugi lockdown. Austrijski kancelar Sebastian Kurz najavio je uvođenje policijskog sata od 20 sati do 6 ujutro, a epidemiološke mjere ukidat će se postupno, ovisno o broju zaraženih. Opširnije

➡️ Britanski premijer Boris Johnson proglasit će drugi nacionalni lockdown za Englesku - trgovine koje nisu nužne i uslužne djelatnosti bit će zatvorene mjesec dana, rekli su izvori za BBC. Opširnije

➡️ Belgija i Poljska prijavile su ponovno nove rekordne brojeve novozaraženih koronavirusom, pa je Varšava odlučila čak da će za blagdan Svih Svetih zatvoriti groblja kako se zaraza ne bi dodatno širila, prenose u subotu agencije. Opširnije

➡️ Velik broj novih zaraza i hospitalizacija u Sloveniji u drugom valu koronavirusa nije neočekivan, a na njegovu vrhuncu bolnice će trebati 200 do 300 postelja na intenzivnim odjelima i 1200 ukupno za oboljele od Covida-19.

➡️ Slovačka je započela ambicioznu operaciju testiranja svih stanovnika starijih od 10 godina na Covid-19, ali predsjednica Zuzana Čaputova misli da je to "neizvedivo", piše u subotu BBC. Operacija testiranja četiri milijuna ljudi trebala bi se provesti u dva vikenda.

➡️
U Sjedinjenim Državama u četvrtak je bio rekordan broj novozaraženih koronavirusom i iznosio je 91.000 osoba, s desecima saveznih država u kojima je zaraza dosegnula rekordne brojke samo par dana uoči predsjedničkih izbora zakazanih za 3. studenoga. Opširnije

➡️ Drugi val pandemije bolesti COVID-19 snažno je pogodio Europu, posebno Belgiju, sjedište EU-a i NATO-a, no razmahao se i u Švicarskoj, Austriji te Nizozemskoj, javljaju agencije. Rekordan broj zaraženih je i u Rusiji. Opširnije

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!