Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća podno Spomen-obilježja u središtu mjesta, u Borovu je u utorak obilježena 32. obljetnica ubojstva 12 pripadnika vinkovačke Specijalne policije.
02.05.2023.
Zadnja izmjena 12:50
Autor: HRT
Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća podno Spomen-obilježja u središtu mjesta, u Borovu je u utorak obilježena 32. obljetnica ubojstva 12 pripadnika vinkovačke Specijalne policije.
U pokušaju spašavanja dvojice zarobljenih policajaca dvanaestoricu vinkovačkih specijalaca 2. svibnja 1991. u tadašnjem Borovu Selu, a današnjem Borovu ubili su i masakrirali pripadnici paravojnih postrojbi pobunjenih Srba na tom području.
Ispod Spomen-obilježja vijence su položili i svijeće zapalili članovi obitelji, rodbine i suborci ubijenih policajaca te državna i druga izaslanstva koja su do Spomen-obilježja došla u mimohodu od ulaska u Borovo. Među sudionicima mimohoda bili su i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović te ministar obrane Mario Banožić, koji su vijenac položili i svijeću upalili u ime Vlade RH.
U ime predsjednika Republike počast ubijenim policajcima odao je general-pukovnik Marijan Mareković, a u ime Hrvatskog sabora izaslanstvo predvođeno saborskim zastupnikom Josipom Šarićem.
- Neće biti lako i neće to trajati kratko, ali mi pokazujemo da smo svom žrtvom, ali i sa svime što smo komunicirali i u zemlji i u inozemstvu, žrtvu hrvatskih branitelja i stvaranje hrvatske države postavili u kontekst koji je, uza sve ono drugo što smo ispunili, Hrvatsku pozicionirao i kao članicu NATO-saveza i EU i schengenske zone, kao i državu koja je itekako priznat međunarodni partner. To je put kojim želimo da svi naši susjedi idu, ali, ponavljam, za to je vrlo važna istina o svemu onome što se dogodilo", ocijenio je Davor Božinović.
Održan je i prigodan komemorativni skup te molitva.
U vinkovačkoj župnoj crkvi sv. Euzebija i Poliona bit će služena misa zadušnica nakon koje će biti dočekani sudionici memorijalne utrke "12 kilometara za 12 redarstvenika" ulicama Vinkovaca
Policajci Stjepan Bošnjak (1955.), Antun Grbavac (1961.), Josip Culej (1966.), Mladen Šarić (1965.), Zdenko Perica (1965.), Zoran Grašić (1969.), Ivica Vučić (1961.), Luka Crnković (1970.), Marinko Petrušić (1966.), Janko Čović (1965.), Željko Hrala (1968.) i Mladen Čatić (1971.) ubijeni su iz zasjede, nakon što su u noći s 1. na 2. svibnja 1991. dvojicu njihovih kolega, Zvonimira Matkovića i Dalibora Križanovića - u Borovu zarobili pripadnici srpskih paravojnih postrojbi. U napadu su ranjena 23 policajca.
Pogibija dvanaestorice hrvatskih redarstvenika jedna je od najbolnijih tema iz Domovinskog rata. To više jer je od 51 optuženog za pokolj u Borovu Selu, Vojni sud u Osijeku 1993. godine osudio samo desetoricu, no zatvorske kazne ni oni nisu odslužili.
Počast dvanaestorici policajaca, osim predsjednika Udruge Branka Družinića, odali su pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina Danijela Vusić, predsjednik varaždinske Županijske skupštine Josip Križanić te izaslanstva Policijske uprave varaždinske i braniteljskih udruga.
Na tragične događaje podsjetio je član Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Tihomir Buden, koji je pročitao imena poginulih policajaca.
Molitvu za dvanaestoricu policajaca koji su među prvima poginuli na početku Domovinskog rata predvodio je dekan Istočnovaraždinskog dekanata i kanonik Zbornog kaptola Stjepan Najman.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora