Nužna brza cesta od Dubrovnika do zračne luke! Kad će gradnja?

25.08.2024.

19:36

Autor: Vicko Dragojević/D.M./Dnevnik/HRT/

Stanovnici juga Hrvatske muku muče s prometom ove godine. Najveći problem su vozači u tranzitu, najviše iz Albanije, koji putuju kući iz raznih europskih država i time se stvaraju ogromne gužve i zastoji. 

Jedno od riješenje bila bi izgradnja brze ceste od Dubrovnika do zračne luke, projekt koji se planira već desetljećima, ali koji nije ni blizu početku realizacije. Do danas je već 7 osoba izgubilo živote u prometnim nesrećama na jugu.

Dana 9. travnja u prometnoj nesreći kod mjesta Ratac poginuli su brat i sestra; potkraj srpnja desetak vozača na granici u Konavlima napalo je oca i sina koji su išli kući; prošli tjedan umorni vozač usmrtio je vozačicu taksija. Stanje na dubrovačkim cestama svake godine sve je teže.

- Previše je vozača u tranzitu, Oni ujedno i posjećuju Dubrovnik, ali odlaze van opet na magistralu, ne spavaju - i to je to, napominje vozač taksi vozila Antonio Petrina. Njegov kolega Vedran Aleksić dodaje kako je goste u Frapa marinu dovezao s dva sata zakašnjenja, zbog gužve.

420 nesreća na jugu, sedmero poginulih


Ove godine na jugu Hrvatske zabilježeno je više od 420 nesreća, poginulo je 7 osoba. Policija radi koliko može, novost su nove kamere na cestama.

- Osam je novih lokacija gdje su kamere, koje smo trenutno dobili, visoko sofisticirane. Uz brzinu koja se nadzire, moći će se detektirati i niz ostalih ostalih prometnih prekršaja kao što su nedovoljni razmaci između vozila, nekorištenje sigurnosnog pojasa te korištenje mobitela, kaže voditelj poslova prometne policije PU dubrovačko-neretvanske Ante Vuletić.


Godišnje povećanje od 134 tisuće vozila


Na cestama prema jugu ove godine zabilježeno je povećanje od čak 134 tisuće vozila. Dnevno se na cesti do Dubrovnika prema Konavlima, i dalje prema granici s Crnom Gorom, prometuje čak 30 tisuća vozila. Prevelika brojka, ogromna brojka za ovakvu vrstu ceste, koja je izgrađena još 60-tih godina i nije u stanju to podnjeti. Stoga ne čudi ljutnja, nervoza a i sve češće prometne nesreće.

Prijepori oko gradnje brze ceste, Rijeka Dubrovačka


Rješenje je brza cesta od Dubrovnika do zračne luke. Ipak, javna rasprava prošle godine prošla je burno, najviše zbog pitanja ugroženosti Rijeke Dubrovačke. Iz grada Dubrovnika sada požuruju da se najprije izgraditi trasu koja nije sporna.

- Da se ide u smjeru razvijanja dionice grad Dubrovnik - Zračna luka Dubrovnik. Da na taj način riješimo i ovo pitanje nesporazuma koji su bili prije svega na području Rijeke Dubrovačke, kaže gradonačelnik grada Dubrovnika Mato Franković.

Sastanak s Ministastvom mora, prometa i infrastrukture trebao bi se održati početkom idućeg mjeseca. Iz Ministarstva poručuju da rade na određivanju parametara i mogućnosti poboljšanja ove dionce, uz konsenzus lokalnog stanovništva i samouprave.


Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Od istog autora