Vladajući brane izbor Turudića, oporba odgovara

10.02.2024.

Zadnja izmjena 19:23

Autor: Iva Magušić Dumančić/S.M./D.M./Dnevnik/HRT

Ne prestaju prozivanja nakon imenovanja Ivana Turudića šefom DORH-a. Potpredsjednik Vlade i ministar Oleg Butković upitao je pritom - 'zašto predsjednik Republike, kao tadašnji premijer, ali i ravnatelj SOA-e i ministar pravosuđa - nisu reagirali još 2015., kada su, kako kažu, dobili problematične informacije o Turudiću?'.  Najavljeni prosvjed oporbe komentirali su i ministri Branko Bačić i Tomo Medved. 


Butković: Tirade, vrijeđanja i difamacije


Potpredsjednik Vlade Oleg Butković izjavio je, govoreći o izboru i sigurnosnoj provjeri glavnog državnog odvjetnika, da se postavlja niz pitanja zašto to prije devet godina nije bilo bitno a sada se, nakon transparentno provedene procedure, rade tirade, vrijeđanja i difamacije.

- Postoji čitav niz logičnih pitanja zašto prije devet godina nitko nije postupio i nikome nije bilo bitno, a sada devet godina kasnije, kada se u transparentnom postupku i proceduri koja je zadovoljila sve kriterije, radi ova tirada, vrijeđanja i difamacije. Ne znam zbog čega sve to, zbog čega takav strah, to je nešto na što mora odgovoriti sam Predsjednik Republike, rekao je Butković na konferenciji za novinare.

Prema Zakonu o sigurnosno obavještajnom sustavu predsjednik Vlade nema ovlasti tražiti provjeru kandidata za glavnog državnog odvjetnika, odnosno Ivana Turudića, kazao je.

- No, budući da se radi o prevažnoj funkciji i postupku koji je bio transparentan, gdje su se javila četiri kandidata, predsjednik Vlade je tražio sve dosadašnje provjere koje su rađene za Turudića, a rađene su 2009., 2014. te 2019. kada je postao sudac Visokog kaznenog suda, i po svim tim provjerama nije bilo zapreka da ga se predloži za glavnog državnog odvjetnika.

Butković kaže da se tu postavlja nekoliko logičnih pitanja, primjerice, zbog čega Predsjednik Republike posljednjih nekoliko dana, bez ustavnih i zakonskih ovlasti da sudjeluje u postupku, sve to radi. Butković je upitao i zbog čega predsjednikom savjetnik Lozančić, koji je tada bio ravnatelj SOA-e nije tražio reviziju sigurnosne provjere iz 2014., što je mogao učiniti.

- Zašto predstojnik ureda Predsjednika Orsat Miljenić, koji je bio ministar pravosuđa, i tada imao saznanja, nije pokrenuo stegovni postupak protiv Turudića, koji je tada bio predsjednik Županijskog suda u Zagrebu? (...) Zalažemo se da Državno odvjetništvo bude neovisno, to je stav vladajuće stranke i Vlade, da ono radi bez uplitanja politike ili vladajuće strukture, kazao je.

Upitan je li HDZ propustio u zakon unijeti da treba raditi provjere za glavnog državnog odvjetnika, rekao je da zakon o sigurnosno obavještajnom sustavu donio SDP dodavši da će se o tome vjerojatno raspravljati u narednom mandatu. Butković je uvjeren da "priča" oko Turudića, Pleslić i SMS poruka neće naštetiti HDZ-u i da će pobijediti na izborima. Smatra da nije dobro da izlaze poruke koje nemaju nikakve veze s tim kaznenim postupkom.

Predsjednik nije odgovorio, ali jesu njegovi bivši stranački kolege.

'Od tih 9 godina - 8 godina je HDZ imao ministra pravosuđa'


- Od tih 9 godina koje je on spomenuo HDZ ima ministra poravosuđa čini mi se 8. Ministar pravosuđa ima ovlast pokrenuti stegovni postupak protiv svakog suca i svakog državnog odvjetnika u RH, pa onda neka on pita Malenicu i Bošnjakovića zašto nisu ništa poduzeli, a ne da pita vas kao medije ili nas kao opoziciju, poručio je predsjednik SDP-a Peđa Grbin.


Benčić: Prosvjed ne znači koaliciju


A ona za tjedan dana organizira i prosvjed, koji, kažu, ne znači i veliku predizbornu koaliciju.

- Organiziramo zajednički prosvjed, to je aktivnost na kojoj sada radimo, dakle unutar te aktivnosti nema nikakvih razgovora u smislu koalicija // kao što ja cijelo vrijeme poručujem da nakon izbora je dakle od centra nalijevo će se formirati vlada i da u postizbornom smislu, postizborne koalicije će to biti to

Bartulica: Turudiću treba dati priliku


Desni dio oporbe smatra - to je predizborni skup.

- Nek rade što žele. Ja nisam impresioniran ni Grbinom ni Benčić ni ostalima tako da oni imaju svoje politike, svoje stavove. Ja sam mišljenja da treba dati Turudiću uz sve njegove nedostatke i mane priliku, smatra Stephen Nikola Bartulica iz Domovinskog pokreta.

Iz Vlade poručuju, prosvjed ih ne zabrinjava, oporba se ponovno bavi politiziranjem.

Bačić i Medved ne vjeruju u uspjeh oporbenog prosvjeda


Prosvjed koji su najavile oporbene stranke ljevice i centra komentirali su potpredsjednici Vlade Tomo Medved i Branko Bačić, koji su bili u Krašiću na euharistijskom slavlju u čast blaženog Alojzija Stepinca. Izbor novog čelnika DORH-a zakonit je, ustvrdio je Bačić, a u uspjeh prosvjeda ne vjeruje, kao ni potpredsjednik Vlade Medved.


- I nama je to bilo jasno kao Vladi, koja se isključivo vodi zakonitošću postupanja, transparentnošću postupanja. Transparentnost i zakonitost nije bila nikada na ovakav način prilikom izbora glavnog državnog odvjetnika iskazana u imenovanju, izjavio je Branko Bačić, potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.


- Oporba pokušava politizirati i na ovoj temi. Možemo očekivati sličan odaziv, a i sličan ishod kao što je to bilo i onu večer kada je nekoliko zastupnica Možemo! prosvjedovalo na Trgu svetog Marka, kazao je Tomo Medved, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja.

Od izglasavanja glavnog državnog odvjetnika prošla su 4 dana, reakcije ne prestaju, a oporba će zbog svega - najavljuju - na prosvjedu tražiti i da se odmah raspišu izbori.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!