U prošloj godini u Hrvatskoj je preminulo 62.712 osoba, što je najviše umrlih u jednoj godini od Drugoga svjetskog rata. U odnosu na 2020. to je gotovo 5.700 preminulih više, što je izravno povezano s pandemijom. Naime, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, COVID-19 uzrok je smrti više od 8.500 ljudi u prošloj godini. Slijede ishemijske bolesti srca s oko 7.800 preminulih te cerebrovaskularne, među kojima prednjači moždani udar, zbog kojih je umrlo malo više od 5.000 ljudi.
Vodeći uzrok smrti prošle godine bio je COVID-19, umrlo je 8.557 ljudi. Prvi je to put da je zarazna bolest na vrhu ljestvice smrtnosti.
- Naravno da je bio očekivan ovaj porast mortaliteta, ipak je covid na neki način smrtonosna bolest i to stoga ponavljam još jednom jer smo imali određene alate poput cijepljenja, imali smo mjere u RH koje su bile primjerene i balansirane koje mogu smanjiti tu stopu smrtnosti, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.
Devet je preminulih u posljednja 24 sata, a ukupno je malo više od 2100 zaraženih.
- Ne bilježi se značajan porast, vidmo i da u bolnicama nije značajno opterećenje sa brojem oboljelih, vjerojatno zato što ova varijanta koja se širi u populaciji pridonosi lakšim kliničkim slikama a i veći dio populacije je ili cijepljen ili prebolio, ističe epidemiologinja Vesna Višekruna Vučina.
Ove se godine lakše diše, COVID u bolnicama nije najveća briga.
- Mi danas ipak imamo značajno manje opterećenje hitnog prijema, puno manje bolesnika traži pomoć vezano za koronu, manje bolesnika ima kliničku sliku upale pluća i uglavnom se prezentiraju s blažom respiratornom infekcijom, ističe doc. dr. sc. Mirela Pavičić Ivelja, predstojnica Klinike za infektologiju KBC-a Split.
- U većini slučajeva radi se o bolesnicima koji su starije životne dobi i s nekim težim drugim kroničnim bolestima koje onda i dominiraju u kliničkoj slici, dodala je.
A situacija vezana za COVID i postCOVID dobra je i u riječkom KBC-u.
- Mi za sada nemamo povećani broj pacijenata koji se pojavljuju u ambulantama s postcovid sindromom. Što se tiče vašeg pitanja za fluronu određena vrsta zabrinutosti postoji, kaže pomoćnica ravnatelja KBC-a Rijeka za kvalitetu, prof. dr. sc. Renata Dobrila Dintinjana.
Jer i gripa prijeti.
- Imamo prijavljenih 13 slučajeva u ovoj sezoni, to su uglavnom sporadični slučajevi tako da očekujemo da će sezona tek krenuti krajem 11 mjeseca, početkom dvanaestog, ističe dr. Višekruna Vučina.
- Gripa nas je nekoliko sezona poštedjela dominantno zahvaljujući nošenju maski, za ovu sezonu ako ćemo pratiti i svjetske epidemiološke trendove izgleda da će udar gripe biti nešto jači, tako da apsolutno je potrebno da se naši stariji sugrađani i oni sa kroničnim bolestima cijepe protiv gripe, ističe dr. Ivelja.
Cijepe se protiv gripe, ali ne i COVID-a protiv kojeg su jučer cjepivo primile 803 osobe, od kojih 44 prvu dozu.