Evakuirano je hrvatsko veleposlanstvo u Teheranu

01.03.2026.

11:08

Autor: S.M./HRT

Teheran
Teheran
Foto: HTV / HRT

Osoblje hrvatskog veleposlanstva u Teheranu je evakuirano. U Iranu je trenutačno desetak hrvatskih državljana, koji su pozvani da napuste zemlju.

U Izraelu, koji je "pod kišom" dalekometnih iranskih projektila, hrvatsko diplomatsko predstavništvo i dalje radi.

Veleposlanica Hrvatske poručuje da djeluju iz podruma koji je dodatno utvrđen i osiguran od napada projektilima.

Evakuacija diplomatskog osoblja, ali i hrvatskih državljana koji su ondje zasad je gotovo nemoguća, jer zrakoplovi ne lete, a kretanje je strogo kontrolirano.



Prema informacijama hrvatskog veleposlanstva u Tel Avivu, u Izraelu je 20-ak hrvatskih turista i hodočasnika te približno 100 državljana s dvojnim državljanstvom Hrvatske i Izraela. 

Iz Jeruzalema se javila novinarka HRT-a Anita Bilić i kazala je kako je noć diljem Izraela protekla uz sirene i eksplozije.

- Posebno od kako je iranska državna televizija prenijela vijest kako su izraelske snage ubile njihovog državnog vođu sve je postalo mnogo teže i napadi su postali učestaliji, kazala je.

Naglašava kako je među Izraelcima odjeknula vijest kako je „zaštitna kupola” propustila iranske projektile koje su pogodile dvije stambene zgrade u kojima je stradala jedna osoba, a njih 25 je ranjeno.

- Situacija je napeta ali nema panike među ljudima, sigurnosne mjere su pojačane i svi prate službene upute, kad se oglase alarmi ljudi znaju proceduru i reagiraju mirno. Grad za sada funkcionira, ali osjeti se oprez, rekla je Monika Vuletić.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!