Manje sredine demografskim mjerama nastoje zadržati stanovništvo

29.08.2024.

Zadnja izmjena 10:45

Autor: L.P./Studio 4/HRT

Demografske mjere u manjim sredinama
Demografske mjere u manjim sredinama
Foto: Ilustracija / Shutterstock

Pred nama je nova školska godina, treba opremiti učenike. Ovisno o proračunima, pojedine lokalne uprave sufinanciraju nabavu školskih potrepština.

Usto, provode i ostale demografske mjere kako bi motivirale obitelji za ostanak, ali i doseljavanje u njihove sredine. 

Marin Gregorović, gradonačelnik Cresa, kazao je kako je ove godine u vrtiće na tom otoku upisano 125 djece.

- To je rekordan broj djece unazad 20 godina, što pokazuje i određen trend da su roditelji sve više opterećeni poslom, odnosno da rade i da su bake i djedovi, nešto i mlađi, pa su i oni još u radnom odnosu, tako da je vrtić nešto što je ljudima potrebno.

U osnovnu školu ove godine na Cresu je upisano 200 djece.

- To je brojka koja se kreće unazad 10-15 godina. Ja bih rekao da ona stagnira. Mi imamo nešto mehaničkog priljeva ljudi, ali od prirodnog prirasta, kao i većina Hrvatske, nemamo ga, odnosno negativan je, rekao je Marin Gregorović u emisiji "Studio 4".

U Belom Manastiru u vrtić je upisano 200 mališana.

- Ravnateljica vrtića kaže da smo na 197, skoro 200 upisanih, ali imamo i druge upise - još dvadesetak mjesta i bit će nekih 220. Malo više djece u dječjem vrtiću, Cvrčak, imamo dva područna, sada otvaramo još jedan u općini Petlovac, da smo na razini recimo 220 s Petlovcem, 240 polaznika, djece u vrtiću, rekao je Tomislav Rob, gradonačelnik Belog Manastira.

- Što se tiče osnovnih škola: jedna je Osnovna škola Franjo Tuđman u Belom manastiru - oko 450 djece, u Šećerani još 200 djece, s tim da tih 200 nije s područja grada, jer je to područna škola. Na razini upisanih učenika ima ih oko 550, što znam po ulaznicama za bazene, govori Rob.

Gregorović: Od iduće godine na Cresu besplatan vrtić za sve


- Naš proračun se puni kao i većina drugih proračuna u RH; tu je specifičnost turizma koji donosi znatne prihode, tako da mi po istraživanjima, spadamo u najrazvijeniji dio naše domovine. Međutim, imamo veliki prostor kojim upravljamo, to je 292 km2 i to je nešto što je isto tako izazov; jer osigurati standard, infrastrukturu za kompletan otok nije jednostavno. Ono u čemu mi prednjačimo je ulaganje u predškolski, osnovnoškolski i srednjoškolski odgoj te obrazovanje. Ove godine smo izdvojili 80,000 eura za potrebe osnovne škole, nekoliko tisuća eura za srednjoškolsko obrazovanje, a za predškolski odgoj 800.000 eura, dodaje Gregorović.

Ističe kako u gradu Cresu nema neupisane djece u vrtiće te da je to višegodišnja politika.

- Nedavno je vrtić nadograđen, planiramo nadogradnju s obzirom na buduće potrebe, a isto tako, od početka idućeg godine vrtić će biti besplatan za sve, kaže Gregorović.

Grad Cres sufinancira osnovnoškolcima bilježnice i potrebne radne materijale.

- Imamo trenutno u tijeku javni poziv u kojem mi sufinanciramo za osnovnoškolce potrebne bilježnice te radne materijale. To je 30 eura za niže razrede, 40 za više razrede, što je predviđeno i ove godine u proračunu, a što ćemo definitivno iduće godine podizati s obzirom na inflaciju. Ove godine smo uveli 100 eura za područni odjel naše gimnazije. Želimo na taj način potaknuti djecu da prepoznaju taj program i da se i dalje upisuju i vrednuju naš program koji se izvodi u Cresu, nastavlja Gregorović.

Beli Manstir brine o djeci i mladima


I Beli Manastir vodi računa vodi o djeci i mladim obiteljima.

- Imamo turizma, prvaci smo u ruralnom ovom dijelu, ali Baranja je prekrasan turistički kraj. Proračun je uvijek nategnut, imate puno zahtjeva, premalo novca, ali dobro je punjenje ove godine s obzirom na porez na dohodak. Dosta smo olakšali i smanjenjem poreza, tako da ljudi imaju malo veće plaće. Ono što je primarno, podijelili smo u zadnjih 7-8 godina ideju na dva dijela, prvenstveno da mladim obiteljima osiguramo od onog predškolskog odgoja podršku kroz školu i stanovanje. To je bila nit vodilja i izgradili smo dva nova vrtića, sada obnavljamo i matični vrtić u Belom Manastiru. To su ogromne investicije, izgrađen je produženi boravak u školi u Belom Manastiru, velike investicije zajedno sa zapošljavanjem kroz tri godine, što je koštalo 700-800 tisuća eura, zaključuje Rob.

- Sufinanciramo sve ono što mislimo da pomaže ljudima. Ove godine smo odlučili izdvojiti 70 eura svim razredima u osnovnoj školi. Mislim da ćemo staviti to na savjetovanje, jer sam vidio da je velika razlika u troškovima, podijelit ćemo to od manjih iznosa za niže razrede do većih iznosa za više razrede. Nije to malo u proračunu. Svma bi željeli izaći u susret, ali nije jednostavno, kazao je gradonačelnik.

Cijelo gostovanje pogledajte u nastavku:

Ulaganje u obrazovanje prioritet Međimurske županije


Ulaganje u obrazovanje jedan je od glavnih prioriteta Međimurske županije, u kojoj ove godine u školu kreće 9300 osnovnoškolaca i 3800 srednjoškolaca. Osiguran je besplatan prijevoz, financijske potpore za srednjoškolce u iznosu od 50 eura, asistenti u školama, no prvi put i u vrtićima, a spremni su i centri izvrsnosti.

- Ono zaključno, mi još uvijek čekamo suglasnost našeg velikog projekta u obrazovanju, najvećeg... a to je da mi sve naše škole dogradimo, da se prilagodimo jednosmjenskoj nastavi... mi smo prijavili 17 projekata, 12 adaptacija dogradnje škola, izgradnje 5 sportskih dvorana, rekao je Matija Posavec, međimurski župan.

- Međimurski prijevoznici su spremi za početak nove školske godine i od 9. rujna počinju prometovanja svih županijskih linija prema režimu školske nastave, znači obje smjene su pokrivene i subotom jedna smjena, kaže Krunoslav Oreški, predstavnik autobusnih prijevoznika.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!