Hakerska skupina LockBit 3.0 stoji iza napada na KBC Zagreb izveden u četvrtak i traži otkupninu, objavljeno je u ponedjeljak na profilu HackManac na društvenoj mreži X.
01.07.2024.
21:13
Autor: B.B.B./HRT/Hina
Hakerska skupina LockBit 3.0 stoji iza napada na KBC Zagreb izveden u četvrtak i traži otkupninu, objavljeno je u ponedjeljak na profilu HackManac na društvenoj mreži X.
HackManac piše da su hakeri među ostalim uzeli podatke o pacijentima, podatke o pregledima, liječnička istraživanja, podatke o operacijama, o organima i donorima, podatke iz banke tkiva i o zaposlenicima.
Na kraju je navedeno da KBC Zagreb ima rok do 18. srpnja za uplatu otkupnine, no nije navedena njezina visina.
Hakerski napad na KBC Zagreb u četvrtak izveden je dan nakon što su hakeri u srijedu popodne izveli napad na nekoliko internetskih stranica hrvatskih institucija, uključujući Ministarstvo financija, Poreznu upravu, HNB i Zagrebačku burzu.
Ranije su ruski hakeri koji se zovu NoName057(16) na Telegram kanalu napisali, kako su prenijeli mediji, da su oni odgovorni za rušenje brojnih stranica hrvatskih institucija.
- Već je prošlo neko vrijeme otkako smo posjetili Hrvatsku stoga smo ih odlučili podsjetiti na nas, napisali su u srijedu, uz popis stranica koje su srušili: Ministarstvo financija, Porezna uprava, HNB, Zagrebačka burza.
Oni tada nisu bili preuzeli odgovornost za hakerski napad na KBC Zagreb.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora