Hrvatska i Kanada jačaju suradnju u području nuklearne energije

24.06.2026.

16:18

Autor: B.B.B./HRT/Hina

Hrvatska i Kanada jačaju suradnju u području nuklearne energije
Hrvatska i Kanada jačaju suradnju u području nuklearne energije
Foto: @VladaRH / X

Hrvatska i Kanada potpisale su memorandum o razumijevanju za jačanje suradnje u području civilne uporabe nuklearne energije, čime se uspostavlja okvir za njihovu intenzivniju suradnju u tom području, uključujući razmjenu znanja i iskustava, regulatornu suradnju, razvoj ljudskih potencijala, istraživanje i inovacije te razmatranje mogućnosti primjene naprednih nuklearnih tehnologija. 

Memorandum je potpisan u utorak u okviru službenog posjeta predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i hrvatske delegacije Kanadi, u čijem je sastavu i ministar gospodarstva Ante Šušnjar, te aktivnosti usmjerenih na daljnje jačanje gospodarske, energetske i institucionalne suradnje između dviju država, navodi se u priopćenju iz Ministarstva gospodarstva.

U ime Vlade Republike Hrvatske i Vlade Kanade, memorandum su potpisali veleposlanik Republike Hrvatske u Kanadi Vice Skračić i veleposlanica Kanade u Republici Hrvatskoj.

Kanada je jedna od vodećih svjetskih zemalja u području civilne nuklearne energetike, s dugogodišnjim iskustvom u razvoju i sigurnom korištenju nuklearnih tehnologija.

Hrvatska, kao suvlasnica Nuklearne elektrane Krško i država koja aktivno promišlja buduće energetske potrebe u kontekstu dekarbonizacije i energetske tranzicije, prepoznaje važnost suradnje s međunarodnim partnerima koji raspolažu vrhunskim znanjem i iskustvom u ovom području, dodaje se u priopćenju objavljenom u srijedu.

- U vremenu velikih promjena na globalnim energetskim tržištima, partnerstva s državama koje raspolažu vrhunskim znanjem i iskustvom predstavljaju ulaganje u dugoročnu otpornost i sigurnost Republike Hrvatske. Suradnja s Kanadom dodatno će osnažiti naše institucije i stručne kapacitete te omogućiti da o budućim energetskim opcijama odlučujemo na temelju činjenica, znanja i najboljih međunarodnih iskustava, rekao je ministar Šušnjar.

Iz Ministarstva ističu da memorandum ne predstavlja obvezu donošenja pojedinačnih investicijskih odluka, već uspostavlja platformu za razmjenu stručnih znanja i jačanje institucionalne suradnje između Hrvatske i Kanade u području civilne nuklearne energije. 

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!