Premijer Andrej Plenković boravit će s političkom i gospodarskim izaslanstvom početkom idućeg tjedna u Parizu i Berlinu, a tom će se prilikom potpisati ugovori o nabavi 18 francuskih haubica Caesar i 44 njemačkih tenkova Leopard.
03.12.2025.
08:36
Autor: M.M./HRT/Hina
Premijer Andrej Plenković boravit će s političkom i gospodarskim izaslanstvom početkom idućeg tjedna u Parizu i Berlinu, a tom će se prilikom potpisati ugovori o nabavi 18 francuskih haubica Caesar i 44 njemačkih tenkova Leopard.
U Francuskoj će se u ponedjeljak potpisati ugovor o nabavi 18 samohodnih haubica Caesar MK2, a u Njemačkoj je u srijedu na dnevnom redu potpisivanje ugovora o nabavi 44 tenkova Leopard 2A8, rekli su izvori iz vlade. Ugovore će potpisati ministar obrane Ivan Anušić s francuskim i njemačkim kolegama. Sredstva za tenkove i haubice osigurat će se putem EU-ova financijskog instrumenta SAFE.
U Parizu će se potpisati i Akcijski plan za strateško partnerstvo, treći u nizu nakon što su francuski predsjednik Emmanuel Macron i Plenković u Zagrebu 2021. potpisali Sporazum o strateškom partnerstvu kojim je Francuska dala potporu Hrvatskoj u više područja, između ostalog za ulazak u šengenski prostor i eurozonu, što je Hrvatska ostvarila, te za članstvo Hrvatske u OECD-u, što tek treba ostvariti.
Među temama na dnevnom redu Plenkovićeve turneje po europskim prijestolnicama bit će Ukrajina i tekući mirovni pregovori o okončanju ruske invazije, a izvori iz Banskih dvora ističu da Hrvatska ima što reći na tu temu s obzirom na vlastito iskustvo iz rata. Od važnijih pitanja za Hrvatsku, na sastancima u Parizu i Berlinu bit će zapadni Balkan, a pogotovo situacija u Bosni i Hercegovini. Razgovarat će se i o širim transatlantskim odnosima, Višegodišnjem financijskom okviru (VFO) za razdoblje od 2028. do 2034., sigurnosti i obrani te energetici.
Posjet premijera Francuskoj počet će u ponedjeljak u Domu invalida u Parizu, gdje se nalazi i spomen-ploča hrvatskim pukovnijama u vojsci Napoleona Bonapartea. Nakon polaganja vijenca kod spomen-ploče Plenković će održati predavanje na Francuskom institutu za međunarodne odnose (IFRI,) prije nego što se uputi prema Elizejskoj palači na tte--tte sastanak s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom. Njemački kancelar Friedrich Merz primit će Plenkovića u srijedu, a premijer će dan prije održati predavanje u Zakladi "Konrad Adenauer".
Uz premijera će u izaslanstvu biti ministar obrane Ivan Anušić, ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman, ministar gospodarstva Ante Šušnjar i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek te načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH Tihomir Kundid.
I u Parizu i u Berlinu održat će se gospodarski forumi, a hrvatska delegacija brojit će četrdesetak tvrtki, među kojima su Končar, Đuro Đaković, DOK-ING, Infobip, HEP, Podravka. Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović sudjelovat će na oba foruma.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora