Kroflin najavio prosvjed prosvjetara: Ne štitimo neradnike

14.12.2024.

10:32

Autor: B.B.B./Intervju tjedna/HRT

Na zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića prosvjedovat će tri od četiri sindikata znanosti i obrazovanja. Protive se predloženom ocjenjivanju zaposlenika i, kažu, nepravednim koeficijentima za obračun plaća. Prosvjednici kreću s Trga Republike Hrvatske u 13 sati, zatim idu Frankopanskom i Ilicom do Trga bana Jelačića.

Matija Kroflin, glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i obrazovanja, pozvao građane da se pridruže prosvjetarima te ustvrdio kako se ne boji lošem odazivu zbog slabijih vremenskih uvjeta.

- Ne brinem se zbog vremena, od 13 sati će vrijeme biti sigurno dobro. Pozivam još jednom građane da se okupe u što većem broju, rekao je.

Kako je istaknuo, postoje "dvije izrazito bitne i relevantne teme za sve zaposlene u sustavu prosvjete i znanosti".

- Naš zahtjev prosvjeda je da Vladi još jednom ukažemo na to da je ovakav sustav ocjenjivanja, kakav je postavljen na papiru - nije provediv, kazao je.

Dodao je kako protivljenjem sustava ocjenjivanje ne žele štiti neradnike te da to nisu poruke koje će im se stavljati u usta.

- Ovo što je trenutačno na papiru, nije provedivo, nije smisleno i ne može donijeti ništa pozitivno. Poručit ćemo im da nas izuzmu iz te priče. Sustav znanosti i obrazovanje maknite od ovako zamišljenog sustava ocjenjivanja. Postoje već izuzeci u zakonu, neki drugi segmenti su već izuzeti. To isto tražimo za znanost i visoko obrazovanje te cijeli sustav prosvjede, ustvrdio je.

Pojasnio je i zašto je sustav ocjenjivanja štetan.

- Nije provedivo s tehničke razine. Shvatili su da ne mogu prepustiti ocjenjivanje jednom čovjeku pa su rekli "netko neposredno nadređeni će nekom zaposleniku dati neku ocjenu pa će neko vijeće provjeriti je li on taj posao odradio korektno". U redu, dobro. Međutim, zakon o plaćama predviđa da vi možete imati samo pet posto izvrsnih te da kroz dvije godine može dobiti tri posto dodatka, istaknuo je Kroflin.

- Vi možete imati osobu koja u svom odjelu ima petero takvih za koje smatra da su izvrsni. Imate vijeće koje to potvrdi, međutim - vi na razini ustanove možete imati samo troje takvih, dodao je.

"Sustav ocjenjivanja samo može donijeti lošije međuljudske odnose"


Govoreći o ostalim razlozima, istaknuo je kako se u sustavu prosvjete, znanosti i visokog obrazovanja nisu uredili hijerarhijski odnosi.

- Imate ravnatelje i učitelje. Sada ćete učitelje tjerati u konfrontaciju da će morati ocjenjivati jedni druge. Oni koji budu ocjenjivani će uvijek imati otpor prema tome, kazao je.

- S druge strane i oni koji ocjenjuju su kolege, možda rade na istim projektima. Dakle, ni oni to ne žele. Jedino što taj sustav može polučiti je lošije međuljudske odnose i više netrpeljivosti, zaključio je Kroflin.

"Na čelnim pozicijama nisu uvijek ljudi koji su kompetentni"


Odgovarajući na pitanje kako adekvatno motivirati ljude, istaknuo je kako se resursima mora upravljati na nižim razinama, uzimajući u obzir specifične okolnosti u ustanovama.

- One najbolje, one koje zaista polučuju najbolje rezultate, trebaju se nagrađivati, a one koje su balast i teret te doprinose ovakvim primjerima, njih poslodavci trebaju rješavati. Postoje vrlo jasni načini na koje možete čovjeka otpustiti. Pitanje je koristi li se to i zna li se to koristiti, rekao je.

- Mi u sustavu visoke znanosti i obrazovanja, na čelnim pozicijama nemamo uvijek ljude koji su kompetentni procijeniti takve stvari, nastavio je.

- Nema alternativi spuštanju toga na najnižu razinu. Jedino tako možete upravljati ljudima, dodao je glavni tajnik sindikata.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!