Ministar Šušnjar o pokretanju kaznene prijave protiv Stipe Mlinarića

22.08.2024.

15:22

Autor: D. S./HRT/Hina

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar
Ministar gospodarstva Ante Šušnjar
Foto: HTV / HRT

Nakon sjednice Vlade izjavu za novinare dao je ministar gospodarstva Ante Šušnjar, ujedno i član predsjedništva Domovinskog pokreta.

Ministar Ante Šušnjar osvrnuo se na pokretanje kaznene prijave protiv saborskog zastupnika Domovinskog pokreta Stipe Mlinarića u kojoj, uz ostalo, stoji da je iz svoje braniteljske udruge tijekom 15 mjeseci izvlačio novac.

Prijavu je podnio brat Marija Radića, Marko Radić. Šušnjar je istaknuo da će nadležne institucije istražiti cijelu situaciju i donijeti svoj sud.  


- Simptomatičan je trenutak kada se to dogodilo, to govori više od svega. Sve sudionike bih pozvao da se suzdrže od takvih stvari. Imaju li bilo kakva saznanja da se to dogodilo, trebali su to napraviti puno prije ili nekad poslije, a ne u svrhu unutarstranačkih izbora, rekao je Šušnjar. 

Prijavu je komentirao i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.


- Ne pada mi na pamet da se uključujem u neke interne obračune kad je u pitanju Domovinski pokret. S druge strane, kao ministar moram osigurati nepristrano funkcioniranje institucija. Ova prijava, koliko sam vidio u medijima, je upućena državnom odvjetništvu. Policija će sigurno, ako državno odvjetništvo tako odluči, postupiti kao i sa svim drugim njihovim nalozima, rekao je Božinović.


Ono što je sigurno to je da će, ako do toga dođe, policija raditi transparentno i nepristrano, dodao je.

HERA će uskoro izaći s metodologijom izračuna cijena struje i plina


- Imali smo blage korekcije na nizozemskom tržištu referentnom za određivanje tih cijena, međutim, imali smo i mjere proteklih godina koje su regulirale cijene i osigurale socijalnu koheziju i sigurnost za naše građane. Kao što je i uputa Europske komisije, razgovaramo o relaksiranju tj. kalibriranju tih mjera, ali svakako Vlada će voditi računa i prvenstveno nam je interes sigurnost i dostupnost energije za naše građane. U tom smislu, mogu najaviti da će eventualno biti nekih blagih korekcija vezano za mjere, ali da bi cijene trebale ostati u postojećim okvirima ili uz blagi rast, koji ne bi trebao imati negativnih efekata na građane i malo poduzetništvo, dok veliki poduzetnici i u ovom trenutnu plaćaju tržišnu cijenu, izjavio je Šušnjar. 


Osvrnuo se i na opskrbu građana Zagreba plinom, nakon što je Međimurje-plin dobilo natječaj za javnu opskrbu Zagrepčana plinom. Kako je istaknuo, kada Hera izađe s metodologijom izračuna cijena, i Gradska Plinara Zagreb može po tržišnim principima građanima ponuditi uslugu opskrbe, dok je za građane bitno da imaju jasno definiranu cijenu i rok na koju ugovaraju tu uslugu. 


Odgovarajući na upit novinara kako gleda na strah u EU od nestašica struje, Šušnjar je rekao kako nije vidio neki pretjerani strah, kazavši međutim da Hrvatska nije samodostatna u smislu izvora energije, već se oslanja na uvoz, ali pretežno iz susjednih država s istoka, BiH i Srbije.


- Ove godine problem energije je i velika razina suše. Nije bilo proizvodnje, a u tom smislu se mogu očitovati i na ove podatke o padu industrijske proizvodnje, koji je dominantno zbog pada proizvodnje električne energije zbog sušne godine. Nadamo se da će se hidrološka godina popraviti, da će se proizvodnja povećati", rekao je ministar te dodao kako trebaju voditi računa i o mjerama kako bi energetske kompanije mogle investirati u dodatne kapacitete i razvijati svoje proizvodne pogone da bismo ostvarili samodostatnost.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!