Na današnji dan prije 25 godina oslobođeni su Petrinja, Glina, Korenica, Slunj i niz drugih mjesta, što je bio preduvjet i za oslobodilačke akcije u susjednoj BiH.
U briljantnoj operaciji Oluji, u kojoj je oslobođen veći dio hrvatskih okupiranih područja, na današnji dan prije 25 godina oslobođeni su Petrinja, Glina, Korenica, Slunj i niz drugih mjesta, što je bio preduvjet i za oslobodilačke akcije u susjednoj BiH.
●
Proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja ●
Medved: Iznimno mi je drago što je cijela Vlada bila u Kninu ●
Sve o Domovinskom ratu na usluzi HRTi
● Srbijanski mediji o Oluji
● Evo što svjetski mediji pišu o današnjem Danu pobjede
Ministar Medved u SlunjuSlunj danas slavi dan grada. Na proslavu je stigao i ministar branitelja
Tomo Medved.
- Kada govorimo o oslobađanju grada Slunja u VRO Oluja, postrojbe 1. gardijske brigade s pravca juga od Plitvica, nakon presijecanja takozvane umjetne tvorevine SAO Krajine, ušle su u grad Slunj. Zajedno s njima ušla je i postrojba 14. domobranske pukovnije, dakle, domaći ljudi koji su pet godina čekali povratak u svoje domove i u tim okolnostima, kada je grad bio potpuno spaljen i srušen, vratili su se i započeli potpuno novi život, rekao je Medved.
Proslava Dana grada u Glini
Odavanjem počasti poginulim braniteljima te obilježavanjem obljetnice oslobođenja grada i predajom 21. korpusa vojske samoproglašene RSK i Glina je danas proslavila Dan grada.
Kako je rečeno na svečanosti u gradskom središtu, Domovinski rat počeo je u Glini 26. lipnja 1991. napadom srpske paravojske na policijsku postaju, kada je poginuo Tomislav Rom, prva žrtva rata, a simbolično je završio predajom 21. kordunskog korpusa agresorske vojske 8. kolovoza 1995.
U Domovinskom ratu poginulo je 396 hrvatskih branitelja s glinskog područja, a počast im je odana polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća uz spomenik Suzu.
Zajednički su vijenac položili izaslanici Hrvatskoga sabora Ivan Celjak i Vlade Ivo Žinić te pomoćnik ministra hrvatskih branitelja Vinko Tandara. Vijence su također položili u ime Ministarstva obrane i Hrvatske vojske brigadir Predrag Krapljan, izaslanstva grada Gline i općine Topuskog te mnogih udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Vjerski obred u spomen na poginule predvodio je glinski svećenik Ivica Mađer, a za poginule branitelje pravoslavne vjere arhiepiskop Hrvatske pravoslavne crkve Aleksandar Ivanov.
Svečanost je nastavljena kod spomen-obilježja u obližnjemu Gornjem Viduševcu, gdje je 8. kolovoza 1995. pred hrvatskim generalom Petrom Stipetićem zapovjednik 21. korpusa pukovnik Čedo Bulat potpisao predaju tog korpusa u kojem je bilo oko 5000 vojnika, 13 tenkova, 15 teških topova i drugog oružja. Pukovnik Bulat je tada pristupio strojevim korakom i predao prijavak generalu Petru Stipetiću, vojnički čestitajući Hrvatskoj vojsci na pobjedi. Tim je činom, simbolički, vojno završio Domovinski rat.
U ocjeni da je vojno-redarstvena operacija "Oluja" bila zakonita, politički opravdana, moralno ispravna, čista i vrhunski izvedena bili su jedinstveni svi govornici na svečanosti - Ivan Celjak, Ivo Žinić, Predrag Krapljan, glinski gradonačelnik Stjepan Kostanjević i predsjednik koordinacije udruga veterana hrvatskih braniteljskih postrojba Krešimir Maretić.
Oni su se prisjetili i povijesnog doprinosa "Oluji" braniteljskih postrojba s područja Sisačko-moslavačke županije, 20. domobranske pukovnije iz Gline, 12. domobranske pukovnije iz Petrinje, 17. domobranske pukovnije iz Sunje, 120. brigade iz Siska, 57. brigade "Marijan Celjak" te mnogih zagrebačkih, policijskih i drugih postrojba.
U povodu Dana grada, za poginule branitelje u župnoj crkvi sv. Ivana Nepomuka u Glini služena je misa zadušnica te je održana svečana sjednica Gradskog vijeća. Sudionici svečanosti posjetili su Spomen-sobu glinskih logoraša te razgledali izložbu fotografija iz Domovinskog rata u Hrvatskome domu u Glini.
Povijesni susret na mostu na Korani
Na današnji dan oslobođeni su: Slunj, Petrinja, Kistanje, Muškovac, Kaštel Žegarski, Vrhovine, Kostajnica, Udbina, Krbava, Korenica, Bunić, Broćanac, Plitvice, Glina, Otrić, Bruvno, Malovan, Rudopolje, Stražbenica, Blinja, Umetić, Slabinje, Čaire, Utolica, Rausovac, Gornja i Donja Bačuga, Jabukovac, Banski Grabovac, Šaš, Veliki Šušnjar, Majski Trtnik, Barlete, Vrebac, Mogorić, Ploča i druga naselja. Istoga dana kod Tržačkih Raštela, na samoj granici na Korani, susrele su se postrojbe Hrvatske vojske i 5. korpusa Armije Bosne i Hercegovine.
Povijesni susret zapovjednika 1. gardijske brigade Tigrova generala Marijana Marekovića i zapovjednika 5. korpusa Armije BiH generala Atifa Dudakovića dogodio se na mostu na rijeci Korani u Tržačkim Raštelima.
6. kolovoza 1995. bio je dan kad je Oluja slobodu donijela i Bihaću, kojem je nakon 1200 dana okruženja prijetila sudbina Srebrenice.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!