Na današnji dan 1991. vodila se odlučujuća bitka za Nuštar

05.10.2025.

16:16

Autor: A.D.H./Vijesti/HRT

Nuštar u Domovinskom ratu
Nuštar u Domovinskom ratu
Foto: HTV / HRT

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u Nuštru je odana počast hrvatskim braniteljima i civilima poginulima u Domovinskom ratu.

Na današnji dan 1991. vodila se odlučujuća bitka za to malo slavonsko mjesto, a unatoč silini napada, hrvatski branitelji - većinom mladi vojnici i dragovoljci - uspjeli su ga obraniti te odbiti najžešći agresorski napad. 

Nuštar je tako ostao posljednji otok slobode i žila kucavica koja je vodila prema opkoljenom Vukovaru, simbol otpora i hrabrosti.


- Bio je tenkovski napad na Nuštar, tu je bila cijela zbrka, bilo je jako teško, to je bilo "Bože moj", sastalo se nebo i zemlja, kaže Tomislav Drinovac, predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata općine Nuštar.


- Ovdje, u Vukovaru i u Bogdanovcima je obranjena Hrvatska. Pitamo se svi koji malo znamo o vojnoj doktrini, da su prošli u Nuštru s takvom vojnom silom, gdje bi se oni zaustavili. Mislim da daljnje obrane Hrvatska ne bi imala, rekao je Dario Novak, zapovjednik nuštarske postrojbe HOS-a.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!