Iskustva iz Ukrajine mijenjaju vojske i obrambenu industriju

13.01.2026.

09:31

Autor: M.M./Studio 4/HRT

Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte bio je u radnom posjetu Hrvatskoj. Sastao se s državnim vrhom, na Plesu u Vojarni "Pukovnik Marko Živković" razgledao dio modernog hrvatskog naoružanja. Rutte je održao i sastanak s predstavnicima hrvatske obrambene industrije.

Transformacija načina ratovanja


Srđan Kovačević, izvršni direktor tvrtke Orqa rekao je kako je naglasak bio na činjenici da je većina NATO zemalja još u ranim fazama implementacije modernih bespilotnih tehnologija koje omogućuju potrebnu transformaciju naših obrambenih snaga.

- Mi u Ukrajini vidimo vrlo jasno da se način ratovanja dramatično transformirao. Transformirale su se ukrajinske obrambene snage, transformirala se i Rusija. Ta transformacija predstoji tek državama NATO saveza, rekao je.

Dodao je da se pojedine članice Saveza nalaze u različitim fazama tog procesa, ali da su gotovo sve još na početku.

- Mi smo predložili glavnom tajniku jednu viziju transformacije. U suštini govorimo o potrebi uvođenja organske bespilotne sposobnosti u svaku manevarsku bojnu svake NATO vojske. To znači da bi svaka manevarska bojna trebala znati i moći koristiti bespilotnu tehnologiju u svim njezinim oblicima. To je ono što danas vidimo u Ukrajini, poručio je Kovačević.

Dalek put do uvođenja besposadnih sustava


Član Uprave tvrtke DOK-ING Sigurnost i obrana Davor Petek istaknuo je kako je pred vojnu industriju već godinama postavljen jasan zahtjev – snažno povećanje proizvodnih kapaciteta kako bi se sve članice NATO-a, ali i države poput Republika Hrvatska, mogle što brže i kvalitetnije opremiti, ponajprije naprednim tehnologijama.

– Dijelim mišljenje da smo još daleko od nekakve standardizacije uvođenja besposadnih sustava. Zračni besposadni sustavi su puno bolje pozicionirani od kopnenih, ponajprije zbog iskustava iz Ukrajine, dok kopneni sustavi još uvijek traže svoju poziciju u sastavu oružanih snaga, istaknuo je.

Prema njegovim riječima, većina država članica trenutačno se nalazi u fazama razvoja, istraživanja i pokušaja integracije različitih sustava, no do pune operativne primjene još je dug put. 

– Mi smo sada u fazi povećanja kapaciteta proizvodnje, ali istodobno i u vrlo zahtjevnom razvojnom ciklusu. Razvoj besposadnih sustava nije nešto što danas započnete, a sutra imate gotov proizvod. To je kontinuiran proces koji moramo održavati kako bismo mogli učinkovito neutralizirati prijetnje koje dolaze s druge strane, poručio je Petek.

Dron-tehnologija


Kovačević je rekao kako je njegova kompanija ušla u desetu godinu poslovanja te da se razvojem besposadnih tehnologija počela baviti još u vrijeme kada je njihova primjena bila isključivo civilna.

– Dron-tehnologije, odnosno besposadne tehnologije, a posebno zračni besposadni sustavi, po svojoj su definiciji tehnologije dvojne namjene, rekao je.

Istaknuo je da rat u Ukrajini danas na vrlo praktičan način potvrđuje tu definiciju.

– Kad pogledate situaciju u Ukrajini, vidite da se većina operacija provodi dronovima koje možete kupiti u trgovini. To je čista priroda tehnologije dvojne namjene, naglasio je Kovačević.

Prema njegovim riječima, početak rata u Ukrajini doveo je do naglog rasta potražnje Zapada za nekineskim rješenjima, što je snažno promijenilo tržište na kojem Orqa danas posluje.

– Rat u Ukrajini imao je dramatičan transformativni učinak, ne samo na način ratovanja nego i na našu kompaniju, koja se morala prilagoditi. Potražnja za našim proizvodima danas dolazi iz dijametralno suprotne sfere u odnosu na ranije, rekao je.

Dodao je da su posljednjih nekoliko godina za Orqu bile iznimno dinamične, ponajprije zbog snažnog širenja tržišta.

– Trenutačno poslujemo u 26 od 32 zemlje članice NATO-a. Naše tržište je uglavnom Zapad i NATO. Gdje god se u NATO zemljama radi nešto s FPV tehnologijom, u pravilu smo ili direktno uključeni ili prisutni kroz naše partnere, istaknuo je Kovačević.

Od razminiranja do novih vojnih sposobnosti


Petek je istaknuo kako je DOK-ING desetljećima bio prepoznatljiv po besposadnim sustavima za razminiranje, razvijenima još tijekom Domovinskog rata.

– To je naša tradicijska djelatnost od 1991. godine, kada je vlasnik pokrenuo proizvodnju sustava koji su omogućili hrvatskim snagama uspješnije razminiranje. Više od 50 posto područja Republike Hrvatske razminirano je upravo proizvodima i sustavima koje je proizveo DOK-ING, rekao je Petek.

Naglasio je da su se s promjenom geopolitičke i sigurnosne situacije promijenile i strateške odluke kompanije.

– Shvatili smo da besposadni sustavi koje proizvodimo imaju velik potencijal primjene i u drugim područjima, dodao je.

Petek je potvrdio kako je DOK-ING nedavno donio odluku o ulasku u vojni segment.

– Uz naš tradicionalni portfelj koji uključuje vojnu inženjeriju, razminiranje, odgovor na krizne situacije..., u 2026. godinu ulazimo i u proizvodnju za vojni segment i naoružanje, istaknuo je.

Prema njegovim riječima, ta odluka donesena je nakon što su NATO, njegove države članice te Europska obrambena agencija jasno identificirali ključne sposobnosti potrebne za učinkovitu obranu granica.

- Govorimo o sustavima za brzo blokiranje protivnika, proboje kroz minska polja i druge prepreke te sustavima za obranu od dronova, pojasnio je.

Osvrnuo se i na suradnju s domaćim proizvođačima bespilotnih sustava.

– Kolega Srđan i ja se znamo našaliti – njegov posao je uništavanje, a moj obrana od tih istih dronova. Upravo tu vidimo velik potencijal za daljnji razvoj i nove proizvode u budućnosti, zaključio je Petek.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!