Nevrijeme u Dalmaciji, orkansko jugo prouzročilo veliku štetu u maslinicima

21.10.2023.

Zadnja izmjena 20:42

Autor: Edi Škovrlj/V.G./Dnevnik/HRT/Hina

Prognostičari DHMZ-a izdali su crveno upozorenje za grmljavinsko nevrijeme u regijama Splita, Knina i Dubrovnika zbog obilnih pljuskova praćenih grmljavinom i velike vjerojatnosti za urbane i bujične poplave, lokalno moguće i tuču.

Na Braču kiša i jugo rušili stabla


Bol, Pučišća, Milna i Selca na otoku Braču tijekom dana zahvatilo je jako grmljavinsko nevrijeme praćeno kišom i vjetrom, a vjetar je iščupao i nekoliko stabala koja su pala na strujne vodove zbog čega je prekinuta isporuka električne energije.


Uglavnom riječ je o borovima koji su popadali zbog jakog juga i kiše, posla je dosta, vatrogasci to redovno odrađuju, kazao je za Hinu zapovjednik Operativne zone Brač Nikola Martinić Dragan.

- Nikakva panika se ne događa na Braču, riječ je o uobičajenim vremenskim neprilikama za ovo doba godine. Vatrogasci iz Selaca i Pučišća su na terenu. Oni će to odraditi i ukloniti probleme. Nitko zbog toga nije bio ugrožen, dodao je Martinić Dragan.

Dodao je i da su na Braču tijekom dana imali više intervencija od požara u Supetru, a koji su izazvala iskrenja električnih vodova na nekoliko lokacija, do Bola gdje su na nekoliko mjesta ispumpavali vodu iz poplavljenih objekata.

Uglavnom riječ je o prostorima koji se nalaze uz more. Najveća akcija trenutno se vodi na istočnom dijelu otoka gdje vatrogasci uklanjaju stabla s ceste, kazao je.

I u Stonu je nevrijeme čupalo i lomilo stabla, prevrtalo kamp-kućice, izazvalo poplave.

Olujno nevrijeme zahvatilo je i Mljet, na istočnom dijelu otoka palo je sedam borova, pa su neke ceste blokirane. 

Ravnateljstvo civilne zaštite večeras je upozorilo stanovnike Baranje da ne borave na otvorenom ako ne moraju, jer se i ondje očekuje nevrijeme. 

Šteta u dalmatinskim maslinicima


Ima ih na granama, ali i pod stablima. Dva ih je dana treslo orkansko jugo. Dugo nije bilo ovakvoga.

- Ne samo ovako ludoga nego i dugoga, još unatrag 10 dana imali smo i pet dana bure, govori Radoslav Bobanović, maslinar.

U njegovu je masliniku još 5000 neobranih stabala. Sa svakog je otpalo najmanje kilogram maslina, to je 5000 kg ili 5 tona.

- Tu smo trebali imati 1000 litara ulja puta 15 - 20 eura, to je 20 tisuća eura. To je taman palo ono što je trebala biti naša zarada, kaže Bobanović.

I obližnji maslinik od 14 tisuća stabala prošao je slično.

- Oko pola kilograma po stablu je otišlo, sve zavisi od sorte do sorte. Kad se zbroji to je jako puno, ističe Valentin Krtalić, maslinar.

One koje su otpale neće se skupljati.

- I to su zdrave, nema ni uboda ni ništa, kaže Bobanović.

Skupljanje sa zemlje otpalog ploda, otežalo bi ionako težak posao beračima.

 - Ne, nikad do sada nismo skupljali, nećemo ni sada, to je neisplativo. Jedan čovjek dnevno ovdje može skupiti 40 kg, a dnevnica mu je 80 eura, a 40 kg je 40 eura, nije isplativo, ističe maslinar Bobanović.

Prilično upitnu maslinarsku godinu jugo je dodatno pokvarilo. Maslinari ne kukaju, ne traže pomoć, ali žele samo da se zna.

- Država treba to znati i prepoznati. A naši kupci trebaju znati koja je to muka i kako i zašto mi kalkuliramo cijenu, poručuje Bobanović.

Treba se nadati da će ovo biti i sva šteta iako nebo i dalje prijeti.


Prohodnost cesta


Kolnici su mokri i skliski u većem dijelu zemlje. Mogući su odroni. Zbog mjestimice obilnije kiše i veće količine vode na kolniku, na pojedinim cestama vozi se otežano.

HAK vozačima savjetuje da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cesti te održavaju sigurnosni razmak između vozila.

HAK: U prekidu trajektne, katamaranske i brodske linije


Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta u prekidu su trajektne linije: Suđurađ-Lopud-Koločep-Dubrovnik, Prapratno-Sobra te katamaranske linije: Split-Hvar-Vela Luka-Ubli, Split-Bol-Jelsa. Split-Vis, Split-Hvar-Split, Korčula-Hvar-Split, Sobra-Šipanska luka-Dubrovnik.

U prekidu su i brodske linije: Komiža-Biševo, Suđurađ-Lopud-Koločep-Dubrovnik, javio je Hrvatski autoklub (HAK).

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Od istog autora