Što je pošlo po zlu u postupku posvajanja djece iz DR Kongo?
09.01.2023.
23:02
Autor: Otvoreno/V.K./IMS/HRT
PODIJELI
Posvajanje djece u Zambiji
Foto: HTV / HRT
Već mjesec dana osmero hrvatskih državljana pritvoreno je u Republici Zambiji zbog sumnje u vjerodostojnost dokumenata u postupku posvajanja četvero maloljetne djece iz Demokratske Republike Kongo. Sutra se održava prvo sudsko ročište. Potaknut tim slučajem predsjednik Vrhovnog suda općinskim sudovima danas je izdao i Preporuku o postupanju u postupcima priznanja stranih sudskih odluka radi posvojenja.
O tome su govorili, Andreja Metelko-Zgombić, državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, Marija Barilić, ravnateljica Uprave za obitelj i socijalnu politiku pri Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Diana Topčić Rosenberg, osnivačica ADOPTE, udruge za potporu posvajanju i prof. dr. sc. Branka Rešetar, Pravni fakultet u Osijeku,
Diana Topčić Rosenberg, osnivačica ADOPTE, udruge za potporu posvajanju, Foto: Otvoreno/HRT
Marija Barilić, ravnateljica Uprave za obitelj i socijalnu politiku pri Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Foto: Otvoreno/HRT
Andreja Metelko-Zgombić, državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, Foto: Otvoreno/HRT
Branka Rešetar, Pravni fakultet u Osijeku, Foto: HTV/HRT
Metelko-Zgombić je istaknula je kako u Zambiji teku dvije sudska postupka, jedan su pokrenuli naši državljani smatrajući da su protupravno lišeni slobode i pred višim sudom su pokrenuli postupak ne bi li dobili oslobađanje.
- Smatrali su da su pre dugo bili lišeni slobode, 15 dana pa onda produženom odlukom još 15 dana. S druge strane, to se vrijeme utrošilo kako bi nadležni organi u Zambiji vidjeli postoji li temelj za podizanje optužnice. Ovaj je petak pročitana optužnica, no sutra naših 8 državljana izlaze pred sud i bit će u prigodi čuti što im se stavlja na teret, rekla je.
Ministarstvo vanjskih poslova je bilo uz te ljude od - početka, kada smo saznali da su ti ljudi uhićeni. Do sada nismo dobili formalni pisani odgovor. Dobili smo usmeno da su te osobe u pritvoru. Razgovarali smo s čitavim nizom institucijama u Zambiji, naglasila je Metelko-Zgombić.
Naši su građani u dobrom stanju i naš ih je kunzul vidio 4 puta. Oni su dobro i fizički nisu ugroženi, rekla je Metelko-Zgombić.
Topčić Rosenberg je rekla kako ne zna što je u ovom slučaju pošlo po zlu, ali postoje informacije o velikom broju posvajanja iz država Afrike, a primarno iz Konga. Kako kaže u svim se medijima pozitivno priča o posvajanjima djece iz Konga.
- Znam da je bilo nekoliko problematičnih posvajanja iz Konga, naglasila je.
Na pitanje zašto se djeca ne posvajaju u Kongu, već se treba odlaziti za posvajanje u Zambiju, Topčić Rosenberg je rekla kako se to ne radi zbog sigurnosne situacije.
Barelić je rekla kako je ključno da kada se govori o posvojenju iz trećih država koje nisu ugovornice Haške konvencije o zaštiti djece i suradnji kod međudržavnog posvojenja, osobe koje to žele moraju se obratiti legalnim tijelima u toj državi. Kako kaže, kada su se o tim problemima obraćali ministarstvu, to su im i naglašavali.
Na pitanje zašto je ovaj slučaj završio na sudu u Zlataru, odnosno Varaždinu, a ne u mjestu prebivališta, Rešetar je rekla kako u medijima i relevantnim časopisima postoji problem pranja djece, odnosno sheme međudržavnog posvojenja koje se temelji na nezakonitim radnjama koje nisu potpisnice Haške konvencije, gdje se roditelji u tim državama na prijevaran način nagovaraju da pristanu na posvojenje svoje djece, ali oni nisu svjesni da time gube svaku vezu sa svojim djetetom.
- Oni su prevareni zbog svog siromaštva. Prevareni su da djeca idu na nekakvo obrazovanje. Kada pitaju o svojoj djeci, rečeno im je da su potpisali da se njima gubi svaka veza s djecom, rekla je i dodala kako je taj problem bio stvar Haške konvencije, istaknula je.
- Prije 6 godine kolegica Tena Hoško je sve ovo što se sada dogodilo predvidjela. Njena je projekcija bila da mogu nastati problemi zbog izostanka zakonske regulative, a to je nepostojanje provedbenih propisa vezanih za posvojenje djece u državama u kojima Haška konvencija nije potpisana.
- Ono što mene kao znanstvenicu zabrinjava je zašto naše doktorate država ne koristi za poboljšanje sustava, kad odgovore za sve ove probleme koji postoje, država je imala, naglasila je Rešetar.