Počinje projekt uklanjanja Vjesnikova nebodera, vojska iznosi namještaj

23.02.2026.

14:14

Autor: E.D./Vijesti/HRT/Hina

Vojska iz Vjesnika odvozi namještaj, u tijeku su pripreme za rušenje zgrade
Vojska iz Vjesnika odvozi namještaj, u tijeku su pripreme za rušenje zgrade
Foto: Igor Soban / PIXSELL

U kompleksu Vjesnika počeli su pripremni radovi kako bi se krenulo s uklanjanjem nebodera, potvrdio je u ponedjeljak državni tajnik Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Tonči Glavinić te najavio da će se radovi odvijati u fazama.

U kompleks Vjesnika stigli su bageri i pripadnici Hrvatske vojske koji u najkraćem roku mogu izuzeti sav namještaj Hrvatskog sabora koji je tamo bio skladišten. Jutros je u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine održan koordinacijski sastanak na kojem su, uz izvođača i stručni nadzor, bili i predstavnici Grada Zagreba. Razgovaralo se o odvozu građevinskog otpada u trenutku kada se krene s postupkom uklanjanja, ali i o regulaciji prometa s obzirom na stanje gradilišta, rekao je Glavinić.

- U ovom trenutku u neboderu na 15. katu provode se istražne radnje, odnosno uzimaju uzorci betona i armature. Postavljeno je isto tako, iz sigurnosnih razloga, na toj etaži i 12 podupirača. Rezultate ispitivanja ćemo, vjerujem, dobiti kroz sljedeća dva-tri dana, kazao je. Dodao je kako su obišli lokacije s stručnjacima za nadzor, izvođačem i revidentom te se uskoro očekuje postavljanje gradilišne ograde i dovoz gradilišnih kontejnera.

Ugovorom je dogovoreno da se projekt može izgraditi u više faza, a koliko će ih biti, odlučit će izvođač.

Glavinić ističe da svaka faza projekata mora proći kontrolu kada je riječ o mehaničkoj otpornosti, stabilnosti tla i okolnim građevinama u neposrednoj blizini Vjesnika.

Podsjetio je da je predmet postupka javne nabave bio zapadni aneks nebodera koji ide u uklanjanje, no vjerojatno će se raditi i o nekoliko dodatnih aneksa za koje izvođač smatra da ih je potrebno ukloniti da bi se moglo pristupiti rušenju nebodera. Sve to, rekao je, mora na kraju odobriti revident i stručni nadzor.

Glavinić je istaknuo da će metodu uklanjanja odrediti projektant. Očekuje da će se vrlo skoro dobiti projekt za prvu fazu, a onda će se razgovarati i o metodi uklanjanja.

- Da bi razgovarali o tome, moramo dobiti rezultate istraživanja koji se trenutno provode na 15. katu, a tiču se uzoraka betona i armature, istaknuo je državni tajnik.

Upitan koliko će ljudi biti angažirano na gradilištu, odgovorio je da je ondje u ovom trenutku između 10 i 15 radnika, a njihov ukupan broj ovisit će o daljnjim fazama. Također, izvođač će procijeniti hoće li mu trebati pomoć vanjskih tvrtki. 

Početak pripremnih radova komentirao je na Korčuli i ministar Branko Bačić. Rekao je kako je u subotu obišao kompleks kada su stigli i prvi strojevi. Sada se, istaknuo je, odvozi namještaj Hrvatskog sabora koji je privremeno bio smješten u Vjesniku. Podsjetio je da je prošli tjedan potpisan ugovor s tvrtkom Eurco.

- Taj ugovor podrazumijeva da ćemo u roku od 30 dana omogućiti puštanje u promet podvožnjaka u Slavonskoj aveniji, a u ukupnom roku od 90 dana Vjesnik bi trebao biti uklonjen. Rekao sam i tada da je to zahtjevan rok, ali izvođač je sam predložio takve rokove. Način uklanjanja bit će definiran projektom koji se sada radi, rekao je Bačić.

Neizvršavanje ugovora znači i znatne financijske penale pa se ministar nada da će Eurco u roku ukloniti Vjesnik.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!