Na Hrvatskom vojnom učilištu Dr. Franjo Tuđman u zagrebačkoj vojarni Petar Zrinski u petak je održana svečana promocija 103 polaznika vojnih škola, među kojima su bili polaznici dočasničke, časničke, zapovjedno-stožerne i ratne izobrazbe.
26.06.2026.
13:24
Autor: V.K./HRT/Hina
Na Hrvatskom vojnom učilištu Dr. Franjo Tuđman u zagrebačkoj vojarni Petar Zrinski u petak je održana svečana promocija 103 polaznika vojnih škola, među kojima su bili polaznici dočasničke, časničke, zapovjedno-stožerne i ratne izobrazbe.
Promocijom na zagrebačkom Črnomercu obuhvaćeni su polaznici više razina vojne izobrazbe Hrvatskog vojnog učilišta Dr. Franjo Tuđman, među njima polaznici Dočasničke škole Damir Tomljanović Gavran, Časničke škole Andrija Matijaš Pauk, Visoke dočasničke izobrazbe, Zapovjedno-stožerne škole Blago Zadro i Ratne škole Ban Josip Jelačić.
Kroz te programe stječu se znanja za vođenje ljudi i postrojbi, obnašanje zapovjednih i stožernih dužnosti, planiranje i provedbu operacija te, na najvišoj razini, sudjelovanje u donošenju strategijskih odluka u području obrane i sigurnosti.
Izaslanik predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga RH Zorana Milanovića, general-bojnik Ivica Olujić, čestitao je polaznicima završetak školovanja i dodjelu prvog časničkog čina, poručivši im da je to početak nove odgovornosti.
- Želim vam da prigrlite svoju novu profesiju, da nađete sebe u toj profesiji, da oslobodite svoj talent i da u idućim desetljećima budete snaga Oružanih snaga RH, rekao je Olujić.
Državni tajnik u Ministarstvu obrane Branko Hrg, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra obrane Ivana Anušića, izrazio je uvjerenje da će polaznici iz drugih državnih institucija u svojim sredinama pronositi ono što radi Hrvatska vojska, kako se razvija i kako doprinosi sigurnosti Hrvatske. Istaknuo je da sve ankete pokazuju kako građani najviše vjeruju Hrvatskoj vojsci, a Vlada i Ministarstvo obrane, dodao je, posljednjih deset godina kontinuirano ulažu ne samo u opremanje, nego i u poboljšanje materijalnih prava.
Osvrćući se na ponovno uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja, koje je nazvao revolucionarnom promjenom u sustavu Hrvatske vojske, istaknuo je: Ako nismo vjerovali u našu mladost, nakon prve generacije temeljnog vojnog osposobljavanja, usuđujem se vrlo jasno reći možemo vjerovati.
Izaslanik načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga RH, brigadni general Ivan Raos, prenio je pozdrave načelnika Glavnog stožera, general-pukovnika Tihomira Kundida, te poručio polaznicima da završetkom školovanja ne završava i stjecanje novih znanja.
- Biti časnik nije zanimanje, biti časnik je prije svega odgovornost, rekao je Raos. Istaknuo je i kako to znači služiti, trpjeti, donositi hrabre i brze odluke, racionalno i razumno, na korist postrojbe i poslova koje će obnašati.
Zapovjednik Hrvatskog vojnog učilišta Dr. Franjo Tuđman general Slaven Zdilar čestitao je promoviranim polaznicima vojnih škola istaknuvši da završetak školovanja nije samo kraj jednog dijela profesionalnog puta, nego početak nove odgovornosti.
- Biti časnik nije samo zanimanje, to je poziv na služenje domovini, istini, pravdi i općem dobru, istaknuo je. Dodao je da će se pred njima nerijetko nalaziti odluke u kojima će "osobni interesi biti u sukobu s onim što je ispravno".
Polaznicima je poručio da čuvaju dostojanstvo odore koju nose i povjerenje ljudi koji će im biti povjereni. Pozvao ih je da imaju povjerenje u sebe i svoje znanje, ali i da prije svega cijene i poštuju svoje podređene.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora