U sklopu akcije rušenja bespravnih objekata u Istri, koju od srijede provodi Državni inspektorat, u četvrtak su na redu za rušenje bili objekti izgrađeni oko adrese Put od fortica, na granici Grada Pule i Općine Ližnjan.
09.03.2023.
Zadnja izmjena 15:38
Autor: Anita Bartolović/HRT/R.S.
U sklopu akcije rušenja bespravnih objekata u Istri, koju od srijede provodi Državni inspektorat, u četvrtak su na redu za rušenje bili objekti izgrađeni oko adrese Put od fortica, na granici Grada Pule i Općine Ližnjan.
Neki vlasnici kuća koje su za danas bile određene za uklanjanje odlučili su ih sami ukloniti i time spasiti dio materijala, poput crijepova i stolarije. U jednoj kući samohrana majka troje djece čeka rušenje objekta te je novinarima izjavila da se zbog toga javljala na brojne službene adrese, no svuda je dobila odbijenicu. Dodala je, međutim, da tračak nade vidi u najavi da će se rušenje njezine kuće odgoditi budući da im je to jedini krov nad glavom.
Građani su se s toga pitali kako je moguće da vikendice s bazenima uz obalu, koje su također bespravno sagrađene, nisu na redu za rušenje prije takvih objekata gdje žive obitelji s djecom kojima je to jedino prebivalište. Tako se, smatraju, rješavanjem građevinskog problema stvara socijalni problem.
Jučer je počela velika akcija Državnog inspektorata rušenja bespravnog izgrađenih objekata na istarskom poluotoku kojih je više od 50 tisuća. U prvoj akciji srušeno ih je 14, jučer je u Rovinju srušen jedan, a prije samog rušenja glavni državni inspektorat je rekao da često bespravni graditelji žele svoje objekte pravdati nevažećim i ilegalnim papirima o legalnosti svoje gradnje kako bi odgodili rušenje objekata. Akcija rušenja bespravno izgrađenih objekata u Istri nastavlja se i dalje.
- Na području Istre ima 5 do 6 tisuća objekata koji su nelegalni s time da su oni odlučili i ovih par objekata rušiti. Ja ću svoje sam ukloniti, međutim sada ću ja biti najjači u tom da otkrijem tu nelegalnu gradnju jer poznajem ljude koje ju imaju, kada su mene srušili morat će i druge, za HRT rekao je Ajdin Obić.
- Nude se ljudi za pomoć, ali nije to to. Ovo je bilo moje, ja sam tu htjela nastaviti živjeti, ja sam tu htjela svoje kćeri udati, od tu ih ispratiti, dočekati unučad, ali neće biti ništa od toga kazala je Jasna Obić.
- Iščekujemo rušenje, tu živimo, tu smo prijavljeni, nemamo drugi dom. Nismo socijalni slučajevi da idemo i tražimo po gradu samo neka nam dozvole da se to riješi. Ovo je sve oko nas legalizirano, mi smo zadnji u ulici, ne znam zašto smetamo tu, rekao je Miroslav Marković, Ližnjan.
Ali Zakon je jasan. Svi nelegalno izgrađeni objekti, i to nakon 21. lipnja 2011., moraju biti ukolnjeni. I obitelji Obići i Markovići počeli su graditi 2017., a 2018. zatražili su urbanizaciju zemljišta. No, kako doznajemo iz općine Ližnjan i grada Pule, novog širenja građevinskog područja udaljenog od naselja - neće biti. Pomoć socijalno ugroženim obiteljima nitko ne bi trebao uskratiti, ali bespravnoj gradnji treba stati na kraj.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora