Tomašević: Smanjit ćemo stopu poreza na dohodak, građani će dobiti povrat

28.01.2025.

14:45

Autor: D.M./HRT/Hina

Gradonačelnik Tomislav Tomašević
Gradonačelnik Tomislav Tomašević
Foto: Emica Elvedji / Pixsell

Zagrebački gradonačelnik najavio da će u Gradu Zagrebu smanjiti stopu poreza na dohodak na novu maksimalnu, s 36 na 33 višu stopu te s 23,6 na 23 posto nižu stopu, a pošto će to vrijediti od 1. siječnja ove godine svi građani će dobiti nazad taj novac kroz povrat poreza.

- I to će biti najmanje porezno opterećenje u Gradu Zagrebu kad je riječ o porezu na dohodak i prirez u zadnjih 20 godina, poručio je Tomašević.

Rekao je da to nisu dosad učinili zbog toga što su morali čekati da Zakon stupi na snagu, a to se dogodilo tek početkom ove godine. Tomašević kaže da su kao odgovorna vlast to u proračunu za ovu godinu i planirali.

Bez promjene u paušalu za najam nekretnina


Upitan je li odredio visinu paušalnog poreza za najam nekretnina, odgovorio je da tu promjena neće biti - već prije su ga stavili na maksimalni iznos od 200 eura i cijeli Grad je jedna zona jer je turistički i kratkoročni najam po svim četvrtima.

Komentirajući to što je udruga "Ostajemo" najavila da će zbog nove Odluke o najmu stanova ponovno ići na Visoki upravni sud, Tomašević je odgovorio da je to očekivano.

- Udruga se nazvala 'Ostajemo' jer oni žele ostati u gradskim stanovima i plaćati ih po cijenama za kikiriki, istaknuo je Tomašević. Kao primjer, naveo je kućanstvo koje zarađuje preko 5.000 eura neto mjesečno, a plaća gradski stan od 80 'kvadrata' 130 eura mjesečno.

Porez na nekretnine - 5 eura po kvadratu


Za porez na nekretnine rekao je da je da su s koalicijskim partnerima dogovorili da ne donose posebnu odluku, što znači da će stupiti onih zakonskih, neka sredina, pet eura po kvadratu.

Komentirajući taksiste koji se bune zbog manjka taksi stajališta, Tomašević je rekao da nadležno ministarstvo treba razmotriti "liberalizaciju tržišta taksijima" koju su napravili gdje taksi vožnje u Zagrebu mogu koštati 100 eura, a ti taksisti uglavnom stoje na taksi stajalištima.

Thompsonov koncert na Hipodromu?


Tomašević je rekao da je Ustanova za upravljanje sportskim objektima od Thompsona dobila upit za najam Hipodroma za koncert te će vidjeti koja je raspoloživost tribina i odgovoriti prema njemu, kao i prema svakom drugom potencijalnom izvođaču.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!