Vlajčić posjetio pogon vukovarske tvrtke za preradu ribe Istar agro Panonica

23.01.2026.

14:13

Autor: V.K./HRT/Hina

David Vlajčić
David Vlajčić
Foto: Goran Stanzl / Pixsell

Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić obišao je u petak u Vukovaru proizvodni pogon tvrtke Istar agro d.o.o. Panonica, koja se bavi preradom ribe u, kako je rečeno, zanimljive proizvode atraktivne kupcima.

- Radi se o proizvodima koji su zdravi i imaju velik udio ribe, a sadrže i istarsko maslinovo ulje, dalmatinske začine, baranjsku papriku i ribu iz ribnjaka Orahovice. U Vukovaru sve to postaje prerađeni proizvod. Ovo je svakako dobra priča i lijepo je čuti njihove ideje za proširenje, nastavak poslovanja i suradnju s vukovarskim vrtićima, istaknuo je Vlajčić nakon obilaska.

Naveo je i da je to primjer kako ta suradnja treba izgledati i u svim drugim sektorima u stvaranju proizvoda koji su najzdravije što hrvatska zemlja i voda mogu ponuditi.

Direktor tvrtke Miroslav Balaž kazao je kako je su započeli s radom u svibnju 2024. godine te da trenutno imaju petero zaposlenih, no da se planira novo zapošljavanje.

- Radimo proizvod koji je zaokružio Hrvatsku u malom. Imamo slatkovodnu ribu iz naših ribnjaka, baranjsku papriku, istarsko maslinovo ulje i dalmatinsko začinsko bilje. Svi su ti sastojci ovdje okupljeni u proizvode koje radimo kao što su burgeri od slatkovodne ribe, ribasice i ostalo. Planovi su nam nastaviti takvim tempom, proširiti kapacitete i proizvodnju, a tržište će pokazati na koji način i kada će se to dogoditi, rekao je Balaž.

Voditeljica proizvodnje Fedra Paripović pojasnila je kako se riba melje i začinjava u pogonu, poslije čega ide u stroj za izradu gdje se proizvode oblici koji se zatim brzo smrzavaju. Nakon toga proizvod vakuumiraju, pakiraju u kutije i transportnu ambalažu te ga dalje odvoze ili u rashladnu komoru tvrtke ili izravno prema kupcu.

- Udio ribe u proizvodima s kojima radimo kreće se od 60 do 85 posto. U ponudi imamo tri proizvoda u pet različitih okusa: burgere, ćevapčiće i ribasice. Okusi su klasični, aromatični i pikantni, a nudimo i dva nova okusa s dodatkom suhe šljive i curryja, rekla je Paripović.

U izjavi novinarima ministar Vlajčić je rekao i kako je ovoga tjedna s predstavnicima Hrvatskoga športsko-ribolovnog saveza održao sastanak na temu prijedloga novog Zakona o slatkovodnom ribarstvu te da je potpisao odluku o imenovanju povjerenstva za izradu novoga zakona na tragu ideje o uvođenju jedinstvene ribolovne dozvole za tekućice u Hrvatskoj.

Istaknuo je kako je cilj brža i učinkovitija provedba zakona te održivo upravljanje ribljim fondom naših voda. 

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!